Toto je dôvod, prečo je v záhrade tak potrebná múka. TU JE NÁVOD, AKO NA TO

Múka je produkt, ktorý má vo svojej kuchyni takmer každá domácnosť . Je potrebná nielen na prípravu pečiva,  ale aj omáčok či dezertov. odpaľovaného cesta či dezertov. Existuje však ďalší netradičný spôsob, kde by sa dala využiť aj mimo pečenia a varenia.

Múka sa kedysi často používala ako hnojivo, pretože okrem iného odpudzovala škodcov. Ak teda máte múku ktorej už uplynul dátum spotreby, neváhajte a vezmite ju do vašej záhrady.

Free Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému dizajn, farby, kreslenie Stock Photopexels

Výživa rastlín

Múka dokonale zlepšuje štruktúru pôdy. Zmiešajte 4-5 polievkových lyžíc s pôdou a nasypte zmes do otvorov počas výsadby sadeníc. Mladé rastlinky tak dostanú potrebný prísun fosforu a draslíka. Toto hnojivo zároveň pomôže pri rozvoji pôdnej mikroflóry.

Múku obľubujú aj izbové rastliny. Pohár pšenice zalejte vodou a nechajte naklíčiť. Potom klíčky pomeľte mlynčekom na kávu. Nasypte k ním 2 polievkové lyžice cukru a múky. Miešajte, kým hustota nezačne pripomínať smotanu. Zmes preložte do hrnca a na miernom ohni nechajte dusiť 20 minút. Na jeden deň preložte zmes na tmavé a chladné miesto.

 

Ochrana proti škodcom

S voškami sa v záhrade stretne takmer každý. Rovnaká múka pomôže rýchlo a bezpečne zbaviť sa týchto nepriateľov bohatej úrody. Stačí ňou posypať napadnuté rastliny a po niekoľkých dňoch ju prúdom vody očistite od zvyškov hmyzu. Vrstva múky tiež ochráni plodiny pred slimákmi, húsenicami a inými milovníkmi vašej záhrady.

Mravce už nebudú problémom. Nasypte múku v miestach ich nahromadenia a posypte všetky ich cestičky. Niektorý hmyz vás jednoducho prestane navštevovať. Iní začne nosiť múku do hniezda. Táto surovina sa im však stane osudným, pretože ich telo nie je prispôsobené na jej trávenie.

Nasledujúca metóda sa dá len ťažko nazvať humánnou, ale zachráni vás pred hlodavcami. Musíte ich týždeň hnojiť. Potom pripravte zmes múky a sadry v pomere 1: 1. Zmes umiestnite na miesto návnady a vedľa nej položte misku s vodou. Po zapití suchého krmiva (návnady) sa hlodavec odsúdi na istú smrť.

Kompostovacia jama

Ak pochybujete o vhodnosti múky na výrobu hnojiva a škodcovia vás netrápia, potom je tu iné rozumné riešenie. Namiesto odpadkového koša vysypte múku do kompostovacej jamy. Urýchli sa tým proces dozrievania a obohatí kompost.

Free Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému chlpatý, cicavec, divé zviera Stock Photo                                                               pexels

Ako vidíte, pokazená múka si stále nájde svoje využitie. Mimochodom, dá sa použiť aj v kuchyni na čistenie riadu. Nerezový kuchynský drez sa po umytí múkou bude trblietať.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto je dôvod, prečo je v záhrade tak potrebná múka. TU JE NÁVOD, AKO NA TO”