Slovenským domácnostiam hrozí MASÍVNE zdražovanie! Ceny za elektrinu môžu porásť až o enormných 1,5 tisíc eur!

Slovenským domácnostiam hrozí ďalšie drastické zdražovanie. Tento raz sa jedná o ceny za elektrinu, čomu mali ešte pred pár mesiacmi zabrániť ministri financií a hospodárstva. Regulačný úrad okamžite vyzval vládu, aby takémuto zvyšovaniu cien predišla.

Vláda len pred nedávnom občanom sľubovala prelomové memorandum, ktoré nám mali závidieť okolité krajiny. Plány však nevyšli a z pôvodného šetrenia sa stalo zdražovanie. Richard Sulík vtedy občanom prisľúbil, že ceny nebudú rásť skokovo.

„Sľuby sa sľubujú, no slovenské domácnosti ešte môžu nemilo prekvapené. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví upozornil vládu, že podmienky z podpísaného memoranda nepretavili do platnej legislatívy. Proces regulácie cien elektriny sa pritom začal už 1. augusta,“ varuje hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Spomínané memorandu malo fungovať tak, že elektrárne mali dodávať lacnú elektrinu dodávateľom a tí to potom už iba budú distribuovať zákazníkom. Prečo sa tak ale nedeje nie je zrejmé.

Domácnosti však dopad pocítia. Zdražovať sa má až o enormných 1450 eur ročne. Samozrejme, domácnosti, ktoré elektrinu používajú aj na vykurovanie a ohrev vody, prerobia podľa ÚRSO ešte viac. Ročné faktúry by prekročili hranicu 3-tisíc eur. To je nárast nákladov o 134 percent.

„V súčasnosti Ministerstvo financií SR nie je účastné predmetných rokovaní k zmluve. Ministerstvu financií nie sú známe dôvody, prečo je vynechávané z rokovaní a ani z nich nemá bližšie informácie,“ uviedla hovorkyňa rezortu financií Michaela Lovásová.

Ministerstvo hospodárstva vraj nedávno podpísalo so Slovenskými elektrárňami dohodu, ktorá má premietnuť podmienky memoranda do praxe a takáto právna úprava je vraj dostatočná. Všetkým dodávateľom elektriny prisľúbili, že lacnejšiu elektrinu im dodá priamo štát.

„Uvedení dodávatelia tak nemusia nakupovať elektrinu na trhu pre svoje portfólio domácností za extrémne vysoké ceny. Objem elektriny prisľúbenej od Slovenských Elektrární kopíruje spotrebu domácností,“ ubezpečuje rezort hospodárstva.

Sulík by však chcel obyvateľov motivovať k šetreniu, a šetrných spotrebiteľov odmeňovať. Podrobnosti však nie sú známe a rovnako ani budúcnosť memoranda.

zdroj: tvnoviny.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Slovenským domácnostiam hrozí MASÍVNE zdražovanie! Ceny za elektrinu môžu porásť až o enormných 1,5 tisíc eur!”