Ako spoznať, že človek je blízko smrti? Lekári vymenovali niekoľko signálov

Ako rozpoznať, že človek je blízko smrti? Doktor Carol DerSarkissian z portálu Web MD spísal zoznam signálov, ktoré môžu dokazovať blížiaci sa koniec života.

Je možné sa pripraviť na smrť blízkeho človeka? 

Samozrejme, nedá sa to, hoci by sme často nechceli upadnúť do beznádeje a zúfalstva. V skutočnosti, je vždy smrť neželaná.

Tí, ktorí sa o takýchto ľudí starajú hovoria, že smrť možno rozpoznať.

Tieto znaky v závislosti od choroby, s ktorou sa umierajúci potýka, sa môžu objaviť na niekoľko hodín, dní, či týždňov pred skonom.


Pixabay

Znížený záujem o svet

Podľa doktora Carla DerSarkissian, blížiacu sa smrť možno rozpoznať už niekoľko mesiacov vopred. Vtedy sa vlastne začína etapa, v ktorej má umierajúci oveľa menší záujem o vonkajší svet.

Je to však len začiatok. Následne prichádzajú signály vysielané cez telo. Medzi ne patria modriny na rukách či nohách,  ale aj ostrejšie rysy tváre.

Osoba, ktorá odchádza na druhý svet sa cíti vyčerpaná a utrápená. Ostáva na lôžku. Pozorovať možno aj zmeny v apetíte, chudnutie, zmeny v dýchaní či vyprázdňovaní.

Bohužiaľ chorí často umierajú v bolestiach, charakteristické sú halucinácie či dezorientácia. Keď sa nedá už nič robiť, najdôležitejšia je blízkosť a podpora druhého človeka.

O týchto posledných signáloch pred smrťou porozprávala zdravotná ošetrovateľka z paliatívneho oddelenia Katarzyna Szubert.

Hovorí sa tomu aj labutí spev – pľúca prestanú pravidelne pracovať, dych je plytší, oči sú sklenené, prsty modrejú, tlak aj saturácia sa znižuje.

Zdroj: popularne.pl

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako spoznať, že človek je blízko smrti? Lekári vymenovali niekoľko signálov”