PRI NAŠICH hraniciach našli huby, ktorých kilogram má hodnotu okolo 2 000 €. Ľudia ich hľadajú po celom lese

Možno neviete, ale hľuzovky patria medzi najdrahšie hríby sveta.

Napríklad za kilogram hľuzovky bielej zaplatíte okolo 1 000 €!

Dnes sa však nebudeme venovať hľuzovkám bielym, ale hubám, ktoré sa v Japonsku dávajú ako svadobný dar.

Je zaujímavé, že tento druh huby bol v Poľsku nájdený prvýkrát v roku 1921.

Od tohto momentu počas nasledujúcich 100 rokov ich nikto v krajine nevidel, až doteraz. Jeden z hubárov ich našiel v Beskydách. Viete o akej hube hovoríme?

2 000 € za kilogram

Čírovka je jedlá huba, údajne mimoriadne chutná. Má jedinečnú vôňu pripomínajúcu škoricu.

Pozoruhodné je, že jej vôňa zostáva aj po dlhšom varení či smažení. Čírovka sa zvykne jesť najmä v Číne, Bhutáne a Kórei.

Grzyby warte majątek w Polsce
Wikipedia
Veľkej popularite sa čírovka, známa ako matsutake, teší hlavne v Japonsku. 

W Japonsku sa čírovky dávajú ako dar na špeciálne príležitosti, napríklad svadba alebo povýšenie v práci. Cena jedného kilogramu číroviek záleží od obdobia v roku a jej pôvodu. Najvyššiu cenu majú čírovky priamo z Japonska, ktorých cena je približne 2 000 € za kg. Čírovky z importu bývajú značne lacnejšie, a to okolo 90 dolárov za 1 kg.

Do 2021 sa verilo, že túto hubu v Poľsku nenájdete. Mala štatút vyhynutého druhu. Všetko sa zmenilo v auguste 2021, kedy pani Beata uviedla tri lokality výskytu huby v obci Zawoj v Malopoľsku. Ba čo viac, v rovnakom roku hubári objavili aj samotné čírovky.

Keď som tieto huby objavil, vynorilo sa mnoho pochybností.  Ale bol som si istý, že ide o čírovku.

hovorí hubár a autor kníh o hubách Wiesław Kamiński.

A ako vyzerá čírovka?

Čírovka je podobná suchohríbom. Hnedý hladký klobúčik sa počas dažďových a hmlistých dní mení na slizký, u mladých plodov je hrubý a v tvare kužeľa.  Za povšimnutie stoja aj jej nadol stočené okraje. Stonka je dlhá, hnedobiela, a smerom ku koreňu hrubne. Lamely huby sú zvlnené.

Grzyby warte majątek w Polsce

Zdroj: popularne.pl

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “PRI NAŠICH hraniciach našli huby, ktorých kilogram má hodnotu okolo 2 000 €. Ľudia ich hľadajú po celom lese”