RODIČIA ZBYSTRITE POZORNOSŤ: Pri uplatňovaní daňového bonusu NEZABUNITE NA TOTO

Pri uplatňovaní nového daňového bonusu na nezaopatrené deti sa bude zohľadňovať príjem oboch rodičov.

Rodič, ktorý si kvôli výške svojho čiastkového základu dane nemohol počas roka uplatniť plnú sumu daňového bonusu, tak bude môcť urobiť pri podaní daňového priznania. V tom, uvedie aj čiastkový základ dane druhého rodiča.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý vo štvrtok schválila vláda.
„Navrhovaným spôsobom si môže daňovník po skončení zdaňovacieho obdobia podaním daňového priznania uplatniť vyššiu sumu daňového bonusu na dieťa v porovnaní so sumou daňového bonusu, na akú by mal nárok, ak by pri jej výpočte vychádzal z percentuálneho limitu čiastkového základu dane len jednej posudzovanej osoby,“ uviedlo ministerstvo financií.

Ministerstvo financií odhaduje, že túto možnosť využije 26,8 tisíca rodín.

Takisto sa majú zaviesť pravidlá v rámci boja proti daňovým únikom a zatraktívniť podmienky podnikania. Príkladom je pravidlo o obmedzení úrokových nákladov, ktoré je Slovensko podľa príslušnej eurosmernice povinné zaviesť najneskôr od 1. januára 2024.

Novelou zákona sa má takisto spresniť aj definícia zahraničnej závislej osoby, kontrolovanej transakcie a tzv. bezpečný prístav.

Od začiatku budúceho roka sa bude takisto meniť aj spôsob registrácie k dani z príjmov u vybraných typov daňovníkov. Správca dane bude registrovať daňovníkov na daň z príjmov na základe údajov z registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci.

Zmeny ministerstvo financií navrhuje aj v daňovom poriadku, či pri ukladaní pokút.

 Správca po novom najprv vyzve na splnenie povinnosti s upozornením, že pri ďalšom porušení už pokutu uloží.  Súčasťou navrhovanej novely je aj zrýchlenie postupu pri vrátení vodičského preukazu, ak je zastavené exekučné konanie.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “RODIČIA ZBYSTRITE POZORNOSŤ: Pri uplatňovaní daňového bonusu NEZABUNITE NA TOTO”