Toto je dôvod, prečo má doma každý Španiel odloženú krabicu s plastovými vrchnákmi

Budete nesmierne prekvapení, keď zistíte, čo sa dá vyrobiť z plastových uzáverov na fľašiach!

Plast – materiál, ktorý sa dá recyklovať a vďaka tomu sa nemusí spaľovať, zakopávať do zeme alebo hádzať do morí a oceánov.

Čo sa vyrába z plastových vrchnákov?

Novinár, ktorý navštívil Španielsko, bol permanentne ohromený. Kdekoľvek šiel, každý španielsky dom bol ľahko rozpoznateľný sklenenými vázami s plastovými vrchnákmi. Samozrejme, nebola to jediná zvláštnosť ktorú si všimol, ale myšlienka, zbierať plastové vrchnáky, v ňom prebudila výčitky svedomia.

что делают из пластиковых крышек

Jedného dňa videl pred supermarketom obrovský kontajner, kde sa vyhadzovali plastové vrchnáky z fliaš. Neďaleko visela fotografia 7-ročného dieťaťa. Potrebovalo operáciu srdca, ktorá stála 90-tisíc eur.

Rodičia dievčatka žiadali prostredníctvom televízneho vysielania celú krajinu o pomoc a veľké spoločnosti pre spracovanie plastov odpovedali. Korporačná firma žiadala vyzbierať 200 ton plastových vrchnákov s tým, že v prípade ich vyzbierania daruje peniaze na vyliečenie dievčatka.

Všade boli nainštalované obrovské kontajnery a v priebehu pár mesiacov dokázali Španieli nazbierať požadované množstvo!

Ľudia aj naďalej zbierajú vrchnáky a mnohé firmy na recykláciu plastov podpísali dohody s charitami. Uskutočnil sa tak dvojitý zázrak: pomoc životnému prostrediu a ľuďom!

зачем собирают пластиковые крышки

V roku 2017 sa stala v Turecku skvelá vec. Študenti lekárskej univerzity v Istanbule nazbierali a odovzdali vrchnáky na recykláciu, aby pomohli vyrobiť invalidné vozíky pre ľudí v núdzi.

Bežné plastové vrchnáky môžu so sebou niesť anjelské krídla. Plastové suroviny sú zhromažďované a spracované v spracovateľskej firme.

Firma hradí plastové suroviny a prevádza peniaze na účet fondu pre pomoc ľudí so zdravotným postihnutím, na charitatívne nadácie či na pomoc vojnovým obetiam.

зачем собирать пластиковые крышки

Napríklad v Poľsku sa vyrábajú protézy vyrobené zo zmesi plastu a silikónu.

Na protézu rúk je potrebné približne 500 000 vrchnákov a na protézy nôh až 850 000 vrchnákov. Samozrejme, že tieto protézy nie sú zázrakom techniky a neovládajú sa silou mysle, no aj napriek tomu dokážu človeku zlepšiť kvalitu života.

S protetickou rukou môžete pomáhať zdravej ruke vykonávať každodenné aktivity!

Existujú aj iné využitia týchto malých vecí, ktoré dokážu niečo naozaj veľké a užitočné. Navyše to je úplne jednoduché, stačí hodiť vrchnák do špeciálneho kontajnera a nikdy neviete, komu tým môžete pomôcť.

зачем собирать пластиковые крышки

zdroj: takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto je dôvod, prečo má doma každý Španiel odloženú krabicu s plastovými vrchnákmi”