Umierajúci sú poslední, ktorí strácajú tento zmysel. Šokujúce výsledky výskumu

Pred časom sa vedcom podaril šokujúci objav. Je známe, ktorý zmysel ľudia strácajú ako posledný, keď opúšťajú tento svet.

Podľa najnovšieho výskumu je to sluch. Odborníci z University of British Columbia nepochybujú o tom, že mozog stále registruje zvuky, aj keď telo už nereaguje. Výskum bol uverejnený v roku 2020.

Posledný zmysel

Rodiny tesne pred smrťou často hovoria so svojimi blízkymi. To odporúčajú aj lekári – aj keď umierajúci už nie je schopný reagovať, stále nás môže počuť.

Štúdia ukázala, že mozog umierajúcich ľudí stále reaguje na zvuk.

Zúčastnilo sa na ňom 17 zdravých kontrolných pacientov, osem reagujúcich hospicových pacientov a päť nereagujúcich hospicových pacientov.

Zdraví a citliví pacienti boli požiadaní, aby spočítali, koľko piesní im bolo počas štúdie prezentovaných, počas ktorých došlo napríklad k zmene tónu.

Odborníci preukázali, že vzorce mozgovej aktivity u pacientov, ktorí nereagovali, sa veľmi nelíšili od vzorcov pozorovaných u zdravých pacientov.

„Predložili sme dôkazy, že aspoň niektorí umierajúci hospicoví pacienti, ktorí nie sú schopní reagovať na slovné podnety od rodiny alebo opatrovateľov, napriek tomu zrejme počujú a nervovo reagujú na sekvencie jednoduchých zvukových podnetov,“ – uvádza Lawrence Ward, hlavný autor štúdie a profesor na Univerzite Britskej Kolumbie.

Príbuzní by sa preto mali sústrediť na rozhovory s osobou, ktorá odchádza z tohto sveta.

Odborníci však zatiaľ nevedia povedať, či týmto slovám rozumejú. Isté je len to, že sa k nim dostáva zvuk.

Podeľte sa o tieto dôležité informácie s ostatnými!

titulna fotka Image by Freepik

zdroj:

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Umierajúci sú poslední, ktorí strácajú tento zmysel. Šokujúce výsledky výskumu”