nedeľa, 16 júna, 2024

Má len 40, no vyzerá na 55! Materstvo spôsobuje rýchlejšie starnutie žien než obezita či fajčenie

Keď žena otehotnie, jej telo podstúpi rozsiahlu premenu. Zvyšuje sa jej hmotnosť a rýchlosť látkovej premeny.

Pulz sa zrýchľuje, maternica sa rozširuje a tlačí na okolité orgány či krvné cievy. Koncentrácia hormónov sa zvyšuje a dosahuje astronomické úrovne, zatiaľ čo množstvo šedej hmoty v mozgu sa znižuje…

Predčasné starnutie

Takýto je názor jednej 40-ročnej Júlii: „Som matka troch detí: sedem, deväť a jedenásť rokov. Make-up je teraz pre mňa ako zamazávanie trhlín v stene. Ľudia si vždy myslia, že mám ďaleko po 50-tke. Mám neustále bolesti chrbta. Štyri roky dojčenia zmenšili veľkosť mojich pŕs z 3 na 1. Ako keby zo mňa niekto vysal celú životnú silu.

Po treťom dieťati sa u mňa vyvinula znížená funkcia štítnej žľazy, čo znamená, že po zvyšok svojho života budem závislá na liekoch. Mám pocit, že za 10 rokov som zostarla o 20 rokov. Je to bolestivé a nespravodlivé! Koniec koncov, moji bezdetní priatelia nielenže vyzerajú mladšie, ale majú aj viac peňazí a času na starostlivosť o seba. “

Bohužiaľ, existuje nespočetné množstvo takýchto príbehov, ktoré sú vždy podobné v jednej veci – ženské telo po tehotenstve a pôrode začína rýchlo starnúť. Vzhľad ženy po narodení dieťaťa je ovplyvnený viacerými faktormi.

Kolísanie hormónov

Tento jav spôsobuje zmeny nálad, popôrodnú depresiu, prírastok hmotnosti, akné a iné.

Vypadávanie vlasov

Po niekoľkých mesiacoch od pôrodu začínajú vlasy prudko vypadávať, niekedy aj vo veľkých množstvách.

Strie

Z brucha sa stne ochabnutý a natiahnutý „kožený vak“ so zvyškami tuku. To núti ženu nosiť škaredé, voľné oblečenie, ktoré by takéto bruško zakrylo.

Nedostatok adekvátneho odpočinku

Potreby dieťaťa musia byť splnené kedykoľvek cez deň aj v noci. Kvôli neustálemu nedostatku spánku sa im pod očami objavujú vačky, vrásky a celkový vzhľad tváre vyzerá pomerne dosť unavene. Potom sa niet čomu čudovať, že žene iní tipujú o 10 aj 15 rokov viac, ako v skutočnosti má.

преждевременное старение организма

Nedostatok fyzickej aktivity

Keď sa žena neustále zaoberá starostlivosťou o deti, jednoducho už nevie, kde by mohla získať energiu a čas na cvičenie. Ochabnuté telo je príčinou komplexov a neraz vedie k poklesu sebavedomia.

Neostáva už čas na starostlivosť o svoj vzhľad tak, ako kedysi

Kvôli neustálej záťaž, niekedy neostáva čas  ani na základné kozmetické procedúry. Nedostatok starostlivosti o pokožku, vlasy či nechty nepriaznivo ovplyvňuje ich stav.

Zväčšenie pŕs

Zväčšenie prsníkov počas tehotenstva a dojčenia môže viesť k striám, k strate ich pôvodného tvaru, k ochabnutiu a asymetrii.

преждевременное старение и его причины

Hoci sú zmeny v tele matky pre narodenie dieťaťa mimoriadne dôležité, pre samotnú matku je to do istej miery dosť deštruktívne.

Nové genetické štúdie v Spojených štátoch amerických medzi takmer 2 000 ženami v reprodukčnom veku od 20 do 44 rokov ukazujú, že ženy, ktoré rodili, starli na bunkovej úrovni oveľa rýchlejšie ako ich bezdetné rovesníčky.

„Boli sme prekvapení, keď sme videli takýto zarážajúci výsledok. Zodpovedá približne 11 rokom zrýchleného starnutia buniek,“ povedala epidemiologička Anna Pollacková z univerzity Georgea Masona.

преждевременное старение женщины

Štúdia skúmala genetické markery nazývané teloméry. Ide o koncové časti chromozómov, ktoré vykonávajú ochrannú funkciu. Dĺžka telomerických častí určuje vek bunky – čím je „chvost“ teloméru kratší, tým je bunka staršia.

Tieto čiastočky majú tendenciu sa opotrebovávať až do úplnej smrti bunky.

Predčasné príznaky starnutia sa môžu urýchliť obezitou, fajčením, nespavosťou, cukrovkou a, ako sa ukázalo, aj pôrodom.

Analýza DNA ukázala, že teloméry u žien, ktoré porodili, boli najmenej o 4,2% kratšie ako u žien, ktoré sa ešte matkami nestali. Okrem toho, dĺžka telomér je o to kratšia, čím väčší je počet detí, ktoré žena má.

естественное и преждевременное старение

 

Historická štúdia žien vo vidieckom Poľsku v roku 2006 tiež objavila spojitosť medzi veľkým počtom detí a kratšou priemernou dĺžkou života. To znamená, čím viac detí máme, každým bunkovým delením nastáva znižovanie chromozómových telomérov.

Je nutné mať na pamäti, že štúdia jedného z pôvodných obyvateľov Guatemaly v roku 2016 mala protichodný výsledok. Ukázalo sa, že ženy, ktoré mali viac detí, starnú pomalšie.

старение клеток

Ešte neočakávanejšie výsledky získala skupina vedcov vedená Thomasom Perlsom, ktorá skúmala storočných obyvateľov z Nového Anglicka.

Rodičia, ktorí mali deti po 40-tke, mali štyrikrát väčšiu pravdepodobnosť dožiť sa 100 rokov. Domorodé obyvateľstvo Laponska, rodina Amishov a iné populácie tiež dokazujú prepojenie medzi existenciou detí v neskoršom veku a dlhovekosťou.

преждевременное старение людей

To neznamená, že ženy, ktoré porodia, zomrú o 11 rokov skôr ako tie bezdetné. Podľa štúdie z roku 2016 žijú ženy, ktoré rodia vo veku nad 30 rokov, dlhšie ako bezdetné.

„Nehovoríme, aby ste prestali rodiť deti,“ hovoria vedci. „Výskum tiež ukázal, že naše presvedčenie a postoje môžu samy o sebe ovplyvniť to, ako rýchlo starneme. Navyše, aj taká vlastnosť akou je pesimizmus, dokáže skracovať dĺžku telomérov, tým pádom aj naše životy.“ Veda nie je stála a proces starnutia je ešte stále zahalený rúškom neznáma.

теломеры и старение клеток

Môžete na vašom príklade alebo na príklade vašich priateľov potvrdiť alebo poprieť negatívny vplyv materstva na ženské telo? Považujete to za príliš vysokú cenu, ktorú platia ženy za rozmnožovanie? Prezraďte nám v komentároch na Facebooku, čo si myslíte o tejto téme!

zdroj: takprosto.cc

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Táto žena kedysi vážila 31 kilogramov. Zotavila sa z anorexie a takto vyzerá dnes

Pred niekoľkými rokmi bola Christie Swadlingová taká posadnutá svojím...

Takto si predĺžite život až o 10 rokov. Odborníci nepochybujú

V neustálej honbe za elixírom mladosti a tajomstvom dlhovekosti...

Za 60 rokov som sa nikdy neoženil, nemám deti, ale teraz som pripravený urobiť vážny krok, ale s jednou podmienkou

Napriek tomu, že v niektorých krajinách je predmanželská zmluva...

Prečítaj si aj

Táto žena kedysi vážila 31 kilogramov. Zotavila sa z anorexie a takto vyzerá dnes

Pred niekoľkými rokmi bola Christie Swadlingová taká posadnutá svojím...

Takto si predĺžite život až o 10 rokov. Odborníci nepochybujú

V neustálej honbe za elixírom mladosti a tajomstvom dlhovekosti...

Za 60 rokov som sa nikdy neoženil, nemám deti, ale teraz som pripravený urobiť vážny krok, ale s jednou podmienkou

Napriek tomu, že v niektorých krajinách je predmanželská zmluva...

Máte tieto príznaky? Môžete mať vážne problémy s pečeňou, ktoré neignorujte

Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele,...

Táto žena kedysi vážila 31 kilogramov. Zotavila sa z anorexie a takto vyzerá dnes

Pred niekoľkými rokmi bola Christie Swadlingová taká posadnutá svojím imidžom, že jedla len 200 kalórií denne. Posadnutosť dievčaťa vyzerať ako jej obľúbená modelka viedla...

Takto si predĺžite život až o 10 rokov. Odborníci nepochybujú

V neustálej honbe za elixírom mladosti a tajomstvom dlhovekosti vedci neustále hľadajú účinné spôsoby predĺženia života.Najnovší výskum prináša prelomový objav, ktorý sa môže zdať...

Najhoršie znamenia zverokruhu, ktoré sa vekom len zhoršujú. Zistite či k nim patríte aj vy

Každý človek má zlé povahové vlastnosti a to ani zďaleka nie je objav. Je pravda, že u niektorých znamení zverokruhu je niekedy temná stránka...
Verified by MonsterInsights