Tu je 10 faktov o ľudskom tele, o ktorých takmer nikto nevie. V žalúdku máme kyselinu a bez spánku by sme neprežili

 

Vieme o nekonečnej moci ľudského tela. Ide o zázrak v každom zmysle slova. Existujú funkcie ľudského tela, ktoré sú miestami až neuveriteľné.

Vedcom sa takmer každý deň podarí zistiť niečo nové o ľudskom tele, a aj ich dokážu tieto poznatky patrične prekvapiť. Nemáme na výber, než len obdivovať tento výtvor prírody, ktorým je naše vlastné telo. Aj toto sú fakty, ktoré nás o tom neustále presviedčajú.

Kyselina v žalúdku

Kyselina v žalúdku je tak koncentrovaná, že môže ľahko rozpustiť aj ostrú žiletku. No nerozmýšľajte nad tým, že by ste to chceli vyskúšať. Kyselina v žalúdku je zodpovedná za začiatok zažívacieho procesu. Rozkladá potraviny, ktoré sa neskôr absorbujú do tela.

Orgány, bez ktorých je možné prežiť

V skutočnosti je možné prežiť bez žalúdka, bez 75% našej pečene, bez jednej obličky, bez 80% našich čriev, bez sleziny, jedného z pľúc a žlčníka. Hoci život bez nich bude pomerne náročný, dôležité je, že v skutočnosti môžete prežiť aj bez nich.

Odlupovanie kože

Vonkajšia vrstva buniek pokrývajúcich ľudské telo sa nazýva epidermis. Epidermis ľudského tela sa obnovuje každé dva až štyri týždne. Takže ľudské telo každoročne stráca okolo 0,7 kg starej kože. Odstránenie odumretej kože je prirodzený proces, ktorý pomáha udržiavať pokožku hladkú a funkčnú.

Ľudské oko dokáže meniť farbu

Faktom je, že ľudské oči môžu zmeniť farbu v závislosti od veku. To je normálny jav pre 10-15 percent obyvateľov Kaukazu. Ak sa však farba vašich očí dramaticky zmenila od hnedej na zelenú, mali by ste čo najskôr navštíviť očného lekára, pretože môže ísť o príznak niektorých ochorení. Možnými chorobami sú Fuchsova heterochromická iridocyklitída, Hornerov syndróm alebo pigmentárny glaukóm.

Schopnosť vlasov udržať váhu

Ľudské vlasy majú aj výnimočné vlastnosti. Jeden vlas s hrúbkou 0,05 mm môže udržať hmotnosť 100 gramov. Celková sila všetkých ľudských vlasov je schopná uniesť hmotnosť 99 ľudí, alebo dvoch slonov alebo 13 ton.

Ľudia by bez spánku neprežili

Spánok je pre ľudské telo veľmi dôležitý. Faktom je, že ľudia môžu prežiť bez jedla dlhšie ako bez spánku. Človek môže žiť bez jedla asi 3 týždne, no po 11 dňoch bez spánku ľudské telo prestáva fungovať.

Sila malíčka

Malíčky sú veľmi dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou ľudskej ruky. Hovorí sa, že malíček dáva ruke obrovskú silu. Skutočnosť je taká, že človek bez malíčka stráca 50% sily svojej ruky.

Sila čeľustných svalov

V skutočnosti ide o najsilnejší sval v tele.

Dĺžka tenkého čreva

Dĺžka tenkého čreva sa rovná výške 4 ľudí dohromady. Je úžasné, ako si dokáže nájsť miesto v našom bruchu.

Dĺžka krvných ciev

Žily sa nachádzajú vo všetkých častiach nášho tela a taktiež prenášajú kyslík a transportujú ho do všetkých častí tela. Ľudské telo v sebe skrýva v priemere 96 560 km krvných ciev.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tu je 10 faktov o ľudskom tele, o ktorých takmer nikto nevie. V žalúdku máme kyselinu a bez spánku by sme neprežili”