back to top
nedeľa, 21 apríla, 2024

8 vecí z čias socializmu, s ktorými sa už dnes nestretneme

Uplynulo niekoľko desaťročí, odkedy boli naši rodičia deťmi. Odvtedy sa zmenilo veľa vecí: životný štýl, výchova, práca, myslenie ľudí. To neznamená, že v tom čase bolo niečo horšie alebo lepšie, len sa to zmenilo. Existuje najmenej 8 vecí, ktoré ľudia v čase socializmu považovali za normu…

Rýchly návrat do práce

Boli obdobia, keď materská dovolenka nepresahovala tri mesiace. Neskôr, v 70. rokoch, sa materská dovolenka zvýšila na rok, a potom na tri.

Žena samozrejme mala na výber: ísť do práce alebo zostať na materskej dovolenke rok, ale bez výhod.

Samostatnosť je na prvom mieste

Nikto nesedel doma so svojimi deťmi, bolo to neakceptovateľné. Od 6 rokov chodili deti zo školy samy, zohriali si jedlo a sadli si k domácim úlohám.

Matky nechodili neustále za deťmi, nebol čas. Zabaviť dieťa mobilným telefónom bolo nemožné a situácia na uliciach bola úplne iná.

Nemôžete byť ľavák

Kedysi to bolo tak, že z ľavákov sa robili praváci. Ak dieťa držalo pero v ľavej ruke, bolo mu ho presunuté do pravej.

Alebo dokonca zafixovali ľavú ruku tak, aby dieťa mohlo písať len pravou rukou.

Učitelia a rodičia prísne kontrolovali proces písania až do roku 1986, kedy ľaváci mohli začať písať ľavou rukou.

Krátke účesy pre chlapcov a dlhé vrkoče pre dievčatá

Účesy chlapcov tej doby neboli príliš rozmanité.

Dievčatá si zase pestovali dlhé vrkoče. Niektorí starší chlapi sa už neprispôsobovali normám a vlasy si zámerne nestrihali. Vtedajšia doba rozhodnutie stredoškolákov neuznávala a štýl krátkych vlasov u chlapcov zosmiešňovala.

Trest opaskom

Neznamená to, že boli podporované telesné tresty, ale stále sa používali, či už v škole alebo doma.

Nahnevaný učiteľ mohol do dieťaťa hodiť kriedu alebo ho ukazovadlom udierať po rukách. Rodičia používali „opaskovú metódu“, niekedy stačilo aj jedno zaucho a dieťa podľa slov rodičov prišlo späť k rozumu.

Teraz môžu deti natočiť nahnevaného učiteľa na mobil a je vysoko pravdepodobné, že ho  neskôr prepustia. A ak majú susedia podozrenie, že dieťa je týrané, určite zavolajú ľuďom zo „sociálky“.

Plienky, nie jednorazové

Neboli žiadne plienky, a dokonca ani jednorazové. Bolo málo plienok, ktoré bolo možné opakovane použiť.

Varili sa, ručne sa prali, žehlili a opakovane sa používali. Naše matky a babičky preto nechápu, v čom spočívajú ťažkosti dnešných matiek, nakoľko bolo vynájdených veľa rôznych zlepšovákov na zjednodušenie života.

Žiadne hry o jedlo

Moderní rodičia venujú veľkú pozornosť psychologickému vývoju dieťaťa.

A dnes každý psychológ potvrdí, že deťom by malo byť umožnené robiť na stole neporiadok. Matky nemali čas ani jedlo na takéto hlúposti. Dieťa zároveň chodilo do škôlky a tam muselo byť upravené a slušné.

Liečba

Netreba dodávať, že ľudia v socializme nemali internet. Boli časy, kedy sa liečili lekármi. Na prvom mieste bola medicína.

Ak pediater povedal, že by sa dieťa malo dať zaočkovať, jednoducho sa to urobilo a nikto nekládol zbytočné otázky.

Ak vám nenavrhli ďalšie vyšetrenia, boli ste zdraví. A dnes, hneď ako sa niečo stane, hľadáme odpoveď najskôr na internete a k lekárovi ideme až vtedy, keď máme stanovenú vlastnú diagnózu.

Pravdepodobne to nie sú ani zďaleka všetky rozdiely medzi ľuďmi žijúcimi za socializmu a teraz. Možno si aj vy pamätáte niečo podobné z vášho detstva. Budeme radi, ak sa v komentároch podelíte o svoje spomienky na detstvo!

Zdroj: takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Newsletter

spot_img

Prečítaj si

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Orechové listy sú liečivým zázrakom prírody – môžete nimi vyliečiť až 15 vážnych ochorení

Asi väčšina ľudí pozná prospešné vlastnosti vlašských orechov, ale...
spot_imgspot_img

Prežil klinickú smrť a opísal, čo videl v posmrtnom živote – „Ako keby som bol v ríši duchov“

Článok o zážitku Kevina Hilla na prahu smrti a jeho návrate do života sa stal populárnym v britskej tlači. Hill, ktorý trpí vzácnou a...

Svetové predčasne narodené dieťa prekonalo 0% šancu na prežitie a tento rok oslávilo svoje tretie narodeniny.

Vtedy ste to ešte nevedeli, ale 6. júna 2020 sa Beth Hutchinsonová zapísala do histórie tým, že porodila predčasne narodené dieťa na svete. Táto novopečená...

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom internetu zdieľal so svojimi kolegami a tak sa mohla dostať až k nám. Otázku položili...
Verified by MonsterInsights