Ak vás v detstve bili, toto sa môže stať s vašou osobnosťou…

Biť dieťa a kričať naňho je extrémne zlá stratégia prežitia rodičov, no v žiadnom prípade sa nejedná o vhodnú výchovu.

Má teda násilie na deťoch zmysel? Na čo sa môže zmeniť negatívna skúsenosť z detstva?

Prvou a pravdepodobne najčastejšou príčinou telesných trestov je strata kontroly a nervovej rovnováhy rodičov.

Ak je mama alebo otec podráždený, unavený alebo sa niečoho bojí a malé dieťa naďalej kričí a dožaduje sa, aby mu okamžite kúpilo čokoládu alebo hračku,

všetko sa môže skončiť fackou a hlasnou žiadosťou, aby konečne zavrelo ústa. Niet divu, že dieťa začne kričať ešte hlasnejšie, dostane ďalšiu facku a potom konečne mlčí. Neháda sa, no prechováva v sebe odpor.

a boy crying tears for his loss                       unsplash

V situácii, keď rodičia nemajú opodstatnené argumenty, prečo by sa to nemalo robiť, je pre nich jednoduchšie dať dieťaťu „jednu výchovnú“ a uzavrieť problém.

Jediné, čo dieťa v takejto situácii chápe, je, že nie je nutné venovať čas hádke. Ak ste neuviedli argumenty, prečo niečo nie je možné, nedosiahnete svoje ani keď dieťaťu dáte alebo nedáte jedno zaucho.

V detstve mnohí z nás dostávali fyzické „pohladenie“ za drobné prehrešky.

Bola to akási norma. Predsa len, vecí bol nedostatok a ľudia boli drzejší. Dnes žijeme v úplne inom svete a naše deti nikdy neprijmú fyzické tresty tak, ako my.

woman in black and white dress sitting on concrete stairs                          unsplash

Najhlúpejší dôvod na fyzické potrestanie dieťaťa je ten, že je to nevyhnutné. To predsa robia všetci naokolo, to robili vaši rodičia a rodičia vašich priateľov.

Musíte si vybrať: šťastné dieťa alebo poslušné? Mať doma poslušné dieťa je ľahké, ale poslušný dospelý je málokedy šťastný.

Neskôr, v dospelosti, bude pre poslušné dieťa nesmierne ťažké nájsť samého seba, pretože je zvyknuté poslúchať a poslúchať. Takýchto naivných ľudí využije každý, kto bude chcieť.

Z detí, ktoré boli bité a kritizované, vyrastajú uzavretí a nerozhodní ľudia.

V agresívnom vzťahu neexistuje žiadna dôvera a niet sa čomu čudovať.

Strach učí dieťa báť sa, a to vôbec nie je správna výchovná metóda.

V podmienkach nevôle a rozhorčenia sa osobnosť dieťaťa ničí, dieťa sa mení na vystrašenú obeť v presvedčení, že pravdu má ten, kto je silnejší. Alebo sa môže stať aj to, že dieťa jednoducho stratí úctu k svojim rodičom.

grayscale photo of girl holding her chin                       unsplash

Potrestať dieťa alebo nie, je rozhodnutím každého rodiča. Ale je nutné pochopiť, že naše deti nie sú vôbec ako my a vychovávať ich stredovekými metódami je nielen zbytočné, ale aj nebezpečné pre ich budúce duševné zdravie.

Milujte svoje dieťa a potom budete neskutočne hrdí na to, že ste vychovali plnohodnotného a múdreho člena spoločnosti!

Nezabudnite zdieľať tento užitočný článok s ostatnými rodičmi, určite ich prinúti zamyslieť sa nad metódami výchovy vlastných detí.

 

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ak vás v detstve bili, toto sa môže stať s vašou osobnosťou…”