Ako topánky ovplyvňujú vaše nohy a čo s tým robiť?

Ľudské chodidlo je prirodzene najširšie na konci prstov a smerom k päte dozadu sa zužuje. Zrejme si to ale pri ich výbere ani neuvedomujeme, no väčšina topánok má tendenciu spôsobiť zúženie prednej časti chodidla a najmä prstov. Je to určite zvláštne, ale zdá sa, že máme kultúrnu náklonnosť k topánkam, ktoré dokonca nemajú tvar nôh. Ešte čudnejšie je, že tie najžiadanejšie topánky bývajú k vašim nohám najkrutejšie.

Samozrejme, netvrdíme, že ísť na spoločenskú udalosť v ponožkách je riešenie, no zamyslieť sa nad výberom kvalitnej a pohodlnej obuvi má zmysel. V opačnom prípade môžete s deformáciami chodidla skončiť u toho najlepšieho ortopéda z Levíc, pretože silné bolesti vám nedovolia normálne fungovať.

Na čo si teda dávať pri výbere nových topánok pozor?

Čo sa stane s vašimi nohami vo väčšine topánok?

Vaše prsty a metatarzálne kosti sa v príliš úzkej topánke skrčia, čo znižuje pohyblivosť a obratnosť chodidla. To tiež spôsobuje, že kosti chodidiel sú nesprávne zarovnané, čo môže spôsobiť, že budete náchylnejší na zranenie.

Váš palec sa tlačí smerom k druhému prstu, čo má tendenciu viesť k pronácii chodidla (klesá klenba). V úzkej a vysokej obuvi majú všetky prsty tendenciu sa dvíhať smerom k prednej časti väčšiny topánok, čo chronicky skracuje svaly v hornej časti chodidiel a spôsobuje, že svaly pod chodidlami slabnú v dôsledku nedostatočného používania.

Neustále zdvihnutá päta môže spôsobiť, že svaly na zadnej strane lýtok sa skrátia a napnú a obmedzí sa flexibilita členkov – čo môže viesť k množstvu biomechanických problémov v celom tele. Objednanie k odbornému lekárovi online je dnes veľmi rýchle a pohodlné, no oveľa lepšia je vždy prevencia v podobe správnych krokov.

Ako si aj v nie vždy pohodlných topánkach udržať zdravé a silné nohy?

Prvý krok je celkom zrejmý, pokiaľ je to možné, prestaňte robiť vec, ktorá spôsobuje nohám problém. Znamená to obmedziť čas strávený v topánkach, ktoré sú možno pekné, ale nie príliš pohodlné. Kedykoľvek budete mať teda možnosť ísť naboso alebo nosiť neobmedzenú obuv, urobte to!

Uvedomte si tiež, že kvalitné topánky na každodenné nosenie by mali čo najviac pripomínať tvar chodidla, čo je široká špička a minimálne zdvyhnutie päty. Boli by ste prekvapené koľko moderných dámskych čižiem už v dnešnej dobe na tieto dôležité parametre nielen svojím tvarom myslí.

Ak si všimnete, že vaše prsty sú smerom k prednej časti chodidla extrémne a dlhodobo zúžené, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste prsty opäť roztiahli. Prvá vec, ktorú by sme  odporučili, by bolo vyhľadať kvalitného fyzioterapeuta. Ďalšou možnosťou, ako začať znovu rozťahovať prsty na nohách, je použiť oddeľovače prstov, no môžete si pomôcť aj jogou.

Dôležité je, aby ste po náročnom dni v nepohodlnej obuvi dali svojim nohám priestor na relax a uvoľnenie. Ktorú činnosť alebo dostupnú pomôcku na to využijete, je už ale o vašej réžii.

Zdroj obrázka: Zapylaiev Kostiantyn/Shutterstock.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako topánky ovplyvňujú vaše nohy a čo s tým robiť?”