Dôchodca skončil len 8. ročník, ale vyrába krásne drevené výrobky – Rezbárstvo má v krvi

Myslíte si, že drevorezba je bežné povolanie alebo poslanie? Igor Perevalov, obyvateľ malej ruskej dediny Kuitun, vlastným príkladom dokazuje, že ide o remeslo pre dušu.

V 58 rokoch sa rozhodol založiť si účet na Instagrame. Za necelý rok si vybudoval základňu 107-tisíc sledovateľov. Čím si teda tento vidiecky rezbár získava ľudí?

 

Igor Perevalov zverejnil svoj prvý príspevok na Instagrame 25. júna 2020. Muž okamžite nakrútil video, v ktorom sa nesmelo priznal, že nevie, čo je to blogovanie. O svojom živote hovoril otvorene a úprimne: „Nie som génius. Vychodil som 8 tried. Som samouk… “

Svojou úprimnosťou vzbudzuje pozornosť ľudí, nie naopak, ako by si možno mnohí mysleli.

Igor býva blízko lesa, kde zhromažďuje materiál na svoje ručné práce. Na jar a v lete sa pripravuje, aby v zime nemusel nečinne sedieť. Všetky práce vykonáva ručne, bez jediného stroja na drevo.

                                                      Instagram

Raz pracoval ako učiteľ výtvarného krúžku. Bol tiež pozvaný, aby prednášal v Dome umenia. Pre nedostatok vzdelania však musel dať možnosť mladším a kvalifikovanejším odborníkom.

                                                      Instagram

Samouk sa často zúčastňuje rôznych súťaží a regionálnych výstav umenia a remesiel. O svoje úspechy sa rád delí aj na internete, vďaka čomu sa lepšie dostáva do povedomia ľudí.

Mimochodom, Igor vyrába svoje diela nielen z dreva, ale aj z iných materiálov. Napríklad tu je niekoľko jeho diel z korálok. Je ťažké si predstaviť, aká to je namáhavá práca. Výsledok však rozhodne stojí za to!

Pôsobivá je aj zbierka prútených košov. S takýmto košíkom budete chcieť ísť okamžite do lesa!

Igor je rodinne založený človek. So svojou manželkou vychovali dvoch synov a dcéru, ktorí dnes žijú so svojimi rodinami v iných mestách. Muž má tiež 4 milé vnúčatá…

Cieľom Igora nie je predať svoje diela, hoci sníva o tom, že zarobí dosť peňazí na to, aby mohol žene kúpiť poukaz na liečebný pobyt do kúpeľov. Žiaľ, žena má zdravotné problémy, a nepodarilo sa mu získať pomoc od štátu…

Igor má skutočné potešenie už len zo skutočnosti, že svoju prácu zdieľa s ľuďmi. Taktiež natáča videonávody, v ktorých ukazuje, ako vyrába svoje diela. Už 25 rokov tvoril v obyčajnej šatni, kde si zriadil svoju malú dielňu.

                                                      Instagram

Majster tiež organizuje akúsi lotériu. Ktokoľvek si môže kúpiť číslo za symbolickú cenu. Potom Igor usporiada medzi účastníkmi losovanie a svoje diela pošle víťazom poštou.

Rovnakým princípom sa zúčastňuje charitatívnych akcií. Vyzýva svojich sledovateľov na Instagrame, aby si vybrali, ktoré dielo chcú získať. Následne pošle celý zisk na liečbu pre deti v núdzi.

Igor má ďalší sen. Chce získať oficiálny dokument, ktorý mu umožní pracovať s deťmi a naučiť ich jeho remeslo. Bohužiaľ, zatiaľ takéto zamestnanie nezískal, odvolávajúc sa na jeho vek a nedostatok vzdelania.

V septembri 2020 zorganizoval svoju výstavu ručných prác. Každý si mohol prísť vychutnať krásu jeho práce naživo. Jeho tvorivosť tak neostala bez povšimnutia.

 

Zdroj: takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Dôchodca skončil len 8. ročník, ale vyrába krásne drevené výrobky – Rezbárstvo má v krvi”