Pamätáte sa? Takto vyzerala jesenná zemiaková brigáda počas socializmu

Nasledujúce fotky a ich myšlienka si budú pamätať najmä staršie ročníky. Pokiaľ ste ale činnosť na nich nezažili, môžete sa pozrieť, ako to prebiehalo.

Hovoríme o zbere zemiakov, ktorú praktizovali všetci študenti, aby pomohli JRD (Jednotnému Roľníckemu Družstvu.

To bola za socializmu každoročná povinnosť mnohých stredoškolákov a učňov. Pri vtedajšej techniky by zemiaky poľnohospodári určite nepozbierali.

Táto udalosť prebiehala hneď na začiatku roka. Každý vyfasoval vedro, rukavice alebo aj nejaké náčinnie a mohlo sa ísť zbierať. Najprv sa pracovalo zadarmo, no potom ste za to mohli dostať aj nejakú tú korunu na prilepšenie. Po niekoľko hodinovej šichte sa spalo na v chatkách, ubytovniach alebo aj priamo na družstve.

Naši rodičia na tieto okamihy spomínajú s úsmevom a určite by si to zopakovali. Mladšia generácia už tieto brigády nikdy nezažije, čo je určite škoda.

Generácie tých, ktoré zemiakovými brigádami prešli, na ne dnes s úsmevom spomínajú. „Aspoň sme sa uliali zo školy a bola sranda“, zhoduje sa väčšina bývalých brigádnikov. Ak patríte ku generácií, ktorá ich nezažila, tak určite k tejto galérií fotiek zavolajte vašich rodičov, určite si radi pripomenú tieto krásne časy 🙂

 

 

 

 

 

Ako si na brigádu pamätáte vy? Pošlite nám fotky do komentárov

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Pamätáte sa? Takto vyzerala jesenná zemiaková brigáda počas socializmu”