Pôsobí na vás zima depresívne? Poradíme vám, ako sa do príchodu jari nezblázniť

Tmavé rána, ešte tmavšie večery a chladné sivé dni medzi tým znamenajú, že zima je tu – a s najchladnejším obdobím roka prichádza aj zimné blues. Toto obdobie sa zvyčajne vyznačuje tým, že sa cítime viac depresívne, máme menej energie alebo menší záujem o rôzne aktivity. Dlhodobý stav tohto charakteru vás však môže pripraviť nielen o dobré duševné, ale aj fyzické zdravie.

Aby preto na vás príchod zimy nezanechal negatívne následky, je dobré niečo so sebou robiť. Pokračujte v čítaní a dozviete sa, že pomerne bežné veci v živote vám môžu zdvihnúť náladu.

Obujte si bežecké topánky a hýbte sa

Dokázalo sa, že aspoň 20 minút intenzívnej aktivity štyrikrát týždenne znižuje depresívnu náladu. Spôsobov, ako sa rozhýbať je naozaj veľa. Zaobstarajte si napríklad členstvo v posilňovni, aby ste sa zahriali a precvičili telo, no môžete tiež skúsiť jazdiť do práce na bicykli alebo chodiť po schodoch. Aj v zime je to možné, ak sa na to vybavíte adekvátnymi doplnkami. Do kvalitného batohu s potlačou sa toho predsa zmestí veľmi veľa.

Doprajte si wellness

Upokojiť svoje telo a myseľ môžete aj vo vani teplej vody s prídavkom esenciálnych aromatických olejov. Ak máte doma iba sprchový kút, môžete si dopriať príjemný wellness pobyt v Piešťanoch. V prostredí, kde myslia na vaše maximálne pohodlie a komfort, bude naberanie nových síl oveľa pohodlnejšie.

Nastavte si budík a držte sa režimu spánku

Okrem občasného relaxu v luxusnom hoteli Park v Piešťanoch, je dôležité, aby ste aj pravidelne dobre spali.

Hoci je to lákavé v tmavé rána zostať v posteli dlhšie, najlepšie je držať sa pravidelného spánkového plánu  – čo znamená vstávať v rovnaký čas počas pracovných dní aj cez víkendy. Stanovte si preto rutinný čas vstávania a upokojujúci rituál pred spaním.

Podľa odborníkov na spánok je tiež dôležité, aby ste každú noc spali aspoň 7 hodín. Tiež sa uistite, že je váš priestor na spanie pohodlný, mierne chladný a bez hlučných rušivých prvkov.

Dajte si zvládnuteľnú úlohu, ktorú musíte splniť

Je dôležité začleniť do svojho dňa aktivity – dokonca aj domáce práce, ako je čistenie podlahy – ktoré vám dajú pocit kompetencie a úspechu. Podľa jednej psychologickej teórie máme všetci vrodenú potrebu cítiť sa kompetentne, aby sme mohli aj emocionálne rásť, mať pocit integrity a udržiavať si pohodu.

Vyvážte preto tvrdú prácu príjemnými maličkosťami, ktoré vám prinášajú potešenie, ako napríklad obdarovanie sa čerstvými kvetmi alebo, áno, domácou šálkou horúceho kakaa. Robiť zábavné a zmysluplné veci je tiež základom pre aktiváciu zmysluplného správania.

Zdroj obrázka: New Africa/Shutterstock.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Pôsobí na vás zima depresívne? Poradíme vám, ako sa do príchodu jari nezblázniť”