štvrtok, 23 mája, 2024

Keď sa boháč dozvedel, že už nebude dlho žiť, rozhodol sa myslieť na dobro iných ľudí. Narazil pri tom na starú lásku…

Často žijeme bez toho, aby sme premýšľali o dôsledkoch svojich činov. A až keď zistíme, že život sa môže čoskoro skončiť, začneme si uvedomovať mnohé veci. Niečo podobné sa stalo aj mužovi z tohto príbehu, ktorý keď sa dozvedel o svojej diagnóze, rozhodol sa nakoniec urobiť dobrý skutok.

Eugen sedel vo svojom luxusnom byte a nechápavo hľadel do prázdna.

Práve mu zavolal lekár a povedal, že jeho liečba nezaberá. Výsledky testov sa zhoršili. S najväčšou pravdepodobnosťou mu neostávali viac ako tri mesiace života.

Doktor mu navrhol inú možnosť liečby, poslednú. Je to však dlhý a bolestivý proces a šanca na úspech je malá. Eugen sedel a pomyslel si, že toto všetko nechce podstúpiť. Navyše, šanca na uzdravenie je minimálna.

black flat screen tv turned on near window                          unsplash

Žil dobrý život. Vybudoval si vlastný biznis, kúpil si pekné auto, veľa cestoval. Jediné, čo ľutoval, bolo, že si nikdy nezaložil rodinu.

Ale teraz už nemá zmysel sa sťažovať. Je lepšie všetko a ísť na posledný výlet. Zajtra bude hľadať kupca pre svoj podnik. A všetky svoje veci odnesie do útulku.

Pred pár rokmi sa stal sponzorom krízového útulku, kam prichádzali všetci, ktorí potrebovali pomoc.

Tam im pomohli psychológovia, právnici a iní dobrí ľudia, ktorí im pomohli vrátiť sa do normálneho života. Vždy tam bolo veľa ľudí. Eugene okamžite začal zbierať veci, aby nemyslel na to najhoršie.

man standing in front of curtain near bed inside room                       unsplash

Neočakávané stretnutie

Na druhý deň odišiel do útulku spolu s vecami a zakúpeným jedlom. Radostne ho privítal riaditeľ útulku. Išli sa porozprávať do kancelárie. Uprostred ich rozhovoru sa ozvalo zaklopanie na dvere. Vstúpil Ivan, ktorý pracoval v útulku ako právnik. Povedal: „Prepáčte, že vyrušujem, ale toto je súrne. Táto žena, Zoja, je na tom horšie, ako sme si mysleli.“

Riaditeľ sa ospravedlnil a vyzval Ivana, aby vstúpil. Vo svojom príbehu pokračoval: „Faktom je, že jej manžel spálil všetky dokumenty, keď chcela odísť. Všetok majetok je evidovaný na neho. Vyhráža sa, že si dieťa vezme, ak sa nevráti. Má už na to aj pripravených svedkov. Pracuje pre políciu a zjavne zneužíva svoju moc. Vo väzobnom spore nemá šancu vyhrať, považujú ju za bezdomovkyňu.

grayscale photography of woman standing near wall                       unsplash

V tej chvíli si Eugen myslel, že by tejto žene mohol pomôcť. Predsa len má byt, ktorý už o krátky čas nebude potrebovať. Spýtal sa: „Je tá žena naozaj dobrá?“ Ivan ho uistil, že áno. Jednoduchá a milá žena, ktorá sa ocitla v ťažkej životnej situácii. Potom ho Eugen požiadal, aby ju pozval a mohol sa s ňou osobne porozprávať, aby jej pomohol.

Do kancelárie vošla žena. Veľmi krásna, ale veľmi vychudnutá a so začervenanými očami od plaču. Eugen  okamžite zalapal po dychu. Bola to Zoja, s ktorou sa zoznámil pred 10 rokmi. Šialene ju miloval, dokonca si ju chcel vziať za ženu. Všetci naokolo mu však hovorili, že jej ide len o peniaze. Neveril tomu, ale jedného dňa ho požiadala o veľkú sumu peňazí.

Potom sa z nejakého dôvodu rozhodol, že ostatní mali pravdu. Chcela ho len oklamať a obrať o peniaze. Zmizol a prestal odpovedať na jej hovory. Ešte dlho k nej cítil lásku, ale rozhodol sa, že za to nestojí. A teraz pred ním opäť stojí.

man holding banknote                          unsplash

Príbehy z minulosti

Zoja ostala mimoriadne prekvapená. „Eugen? A ako si sa tu objavil? Eugen požiadal ostatných, aby ich nechali osamote. Odpovedal: „Som sponzorom tohto fondu. Čo sa ti stalo?“ Žena rozpovedala svoj príbeh. Hovorila o tom, ako jej matka ochorela a nevedela nájsť peniaze na operáciu.

Mama nakoniec zomrela. Ona bola práve tehotná a nevedela, čo ďalej. Chcela si vziať život, no potom sa objavil tento policajt. Zachránil ju a ona súhlasila, že si ho vezme. Dieťa predsa potrebovalo otca. Ale po pár rokoch sa život zmenil na skutočné peklo. Najprv manžel prinútil ženu odísť z práce, potom jej zakázal komunikovať s priateľmi.

Potom ju úplne prestal púšťať z domu, bil ju, keď prišiel nahnevaný z práce. Keď prvýkrát udrel chlapca, rozhodla sa, že je čas odísť. Ale nemohla si vziať dieťa. A teraz je tu. Bez peňazí, bývania a nádeje.

Eugen sa na ňu pozrel a pochopil, ako kruto sa správal k tejto žene. Peniaze si vtedy chcela vypýtať na liečbu pre matku. Keby ju počúval, keby pomohol… Prehovorila a vytrhla ho z vlastných myšlienok: „Chcel si sa so mnou o niečom porozprávať?“ Povedal, že chce pomôcť. Má peniaze a konexie, niečo vymyslí.

Zoja úprimne povedala, že od neho nechce prijať pomoc, ale smutne dodala: „Ale mám na výber? Navyše je to potrebné nielen pre mňa, ale aj pre môjho syna. Čo je mimochodom aj tvoj syn. Eugena to zaskočilo a potom si v hlave rýchlo všetko pospájal. „Prečo si nič nepovedala?“ Počul to, čo už vedel: „Zmizol si. Keby som vtedy prišla s touto správou, jednoducho by si riešil iba to, že potrebujem peniaze.“ Mala pravdu, nemal na to čo povedať.

Konečná diagnóza

Potom sa všetko pohlo závratnou rýchlosťou. Eugen využil všetky svoje kontakty, aby vrátil dieťa k jeho matke. Postaral sa aj o to, aby sa jej bývalý manžel dostal pred súd. Kým sa toto všetko dialo, Eugen si uvedomil, že jeho city k žene sú stále silné. Aj ona priznala, že ho všetky tie roky milovala. Všetko sa zlepšovalo, len jedna vec zatienila toto šťastie – jeho diagnóza.

low angle photograph of man and woman kissing                          unsplash

Všetko jej o tom povedal a ona ho presvedčila, aby skúsil inú liečbu. A možno vďaka tomu, že ho doma čakala jeho milovaná a syn, sa mu podarilo vyliečiť. Po roku sa konečne dopočul, že chorobu prekonal. Ich život sa zlepšil a hoci už nevrátia ten stratený čas, majú ešte mnoho chvíľ, ktoré im život ponúkol ako druhú šancu.

Z tohto príbehu si každý urobí záver sám. Niekto povie, že musíte dôverovať blízkym. Niekto si zase povie, že by ste nemali prísť o lásku vášho života. Čas a osud však dá všetko na svoje miesto. Čo si o tom myslíte vy?

 

zdroj

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Netušila, že je tehotná, kým nezačala rodiť v sanitke. Toto bol osud dieťaťa

27-ročná Chelsea Keenanová trpela jednej noci mučivými bolesťami chrbta,...

Po svojom vystúpení nemeckí krasokorčuliari okamžite skolabovali. Pozrite si ich a pochopíte prečo

Po svojej jazde skončil pár na zemi. Dôvod určite...

5 brutálne úprimných dôvodov, prečo sa muži nechcú ženiť! Niečo na tom bude pravda

Muži sa boja manželstva viac, ako si myslíme, ale...

Prečítaj si aj

Netušila, že je tehotná, kým nezačala rodiť v sanitke. Toto bol osud dieťaťa

27-ročná Chelsea Keenanová trpela jednej noci mučivými bolesťami chrbta,...

Po svojom vystúpení nemeckí krasokorčuliari okamžite skolabovali. Pozrite si ich a pochopíte prečo

Po svojej jazde skončil pár na zemi. Dôvod určite...

5 brutálne úprimných dôvodov, prečo sa muži nechcú ženiť! Niečo na tom bude pravda

Muži sa boja manželstva viac, ako si myslíme, ale...

Svojej mame som ukázala tajnú funkciu práčky. Z toho budete mať vždy úžitok

Keď premýšľame o našich domácich spotrebičoch, len zriedka zvažujeme...

Netušila, že je tehotná, kým nezačala rodiť v sanitke. Toto bol osud dieťaťa

27-ročná Chelsea Keenanová trpela jednej noci mučivými bolesťami chrbta, ktoré ju zobudili. Žena si kvôli bolesti, ktorá pripomínala predchádzajúci pôrod, zavolala záchranku. Ukázalo sa,...

Po svojom vystúpení nemeckí krasokorčuliari okamžite skolabovali. Pozrite si ich a pochopíte prečo

Po svojej jazde skončil pár na zemi. Dôvod určite pochopí každý z nás. V Pjongčangu dosiahol tento nemecký pár vrchol svojej kariéry. Aljona Savchenko a Bruno...

5 brutálne úprimných dôvodov, prečo sa muži nechcú ženiť! Niečo na tom bude pravda

Muži sa boja manželstva viac, ako si myslíme, ale nie nevyhnutne preto, že by sa báli zaviazať sa slobodnej žene, ako si väčšina ľudí...
Verified by MonsterInsights