back to top
pondelok, 15 apríla, 2024

Takto sa deťom kradne šťastie! Tieto frázy by ste nemali deťom nikdy hovoriť!

Mnohé slová a frázy, ktoré hovoria rodičia, sa ukladajú v hlave dieťaťa a formujú jeho myslenie či postoj k iným ľuďom

Bez toho, aby o tom vôbec vedeli, poškodzujú duševné zdravie malého človeka. Každé zastrašovanie, varovania a opakované pripomienky spôsobujú, že deti sú nešťastné a majú nesprávny pohľad na život alebo úspech.

Psychológovia sú si istí, že mnohé z našich problémov a komplexov „pochádzajú z detstva“. Aj milujúci rodičia môžu ublížiť krehkej detskej psychike nebezpečnými frázami, ktoré sa často vyslovujú pri ich výchove. Pokúste sa ich vymazať zo svojho slovníka, aby ste vychovali šťastného, úspešného a sebavedomého.

Zakázané frázy, ktoré by sa deťom nemali hovoriť:

Výchova dieťaťa vyžaduje od dospelých trpezlivosť a zmysel pre detail. Niekedy nadhodená fráza nadobudne pre dieťa nový význam, hlboko ho raní a robí nešťastným. Zapamätajte si tieto slová a naučte sa správne vyjadrovať svoje emócie.

  1. „Susedkin syn je výborný študent, športovec a ty…“

Mnohí rodičia porovnávajú svoje vlastné deti s úspešnejšími a inteligentnejšími rovesníkmi v snahe stimulovať dieťa. V skutočnosti sa spustí opačná reakcia: dieťa si je isté, že nie je hodné lásky, robí všetko pre to, aby potešilo dospelých a nesnaží sa rozvíjať svoj vlastný talent. Takéto frázy ničia sebaúctu a sebavedomie dieťaťa na dlhé roky.

boy leaning on brown wooden railings                       unsplash

  1. „Ak sa budeš škeriť, zostane ti to navždy.“

Zábava a pozitivita, chuť hrať sa a robenie grimás je pre deti prirodzená vec. Nevystrašte ich hlúpymi frázami: je lepšie uviesť príklad pozitívneho správania ich obľúbeného kresleného superhrdinu, poukázať na jeho slušnosť.

  1. „Máš nešikovné ruky.“

Deti často rozbíjajú riad alebo hračky. Chýba im koordinácia a pozornosť, takže buďte trpezliví a chápaví. Ak takéto vety neprestanete používať, dieťa prestane preberať iniciatívu, pomáhať a skúšať nové veci. Vyrastie z neho nesamostatný človek, ktorý bude odkázaný na názoroch iných.

  1. „Ak neposlúchneš, odnesie ťa ujo/teta.“

V snahe dosiahnuť poslušnosť rodičia strašia dieťa oddelením a stratou. Nestáva sa poslušnejším, ale objavujú sa u nich tajné obavy, ťažkosti pri budovaní dôverných vzťahov v dospelosti.

girl sitting on vehicle seat while looking at window                          unsplash

  1. „Si najlepší a múdrejší ako ostatní.“

Často sa rodičia snažia zdôrazniť svoju lásku týmto spôsobom, ale dosahujú negatívny efekt. Dieťa si vytvára falošný názor o vlastnej jedinečnosti a dôležitosti. Keď sa potom stretne s „veľkým“ svetom, nedokáže pochopiť, prečo ho všetci naokolo nechvália a nevnímajú jeho výnimočnosť. Často u nich vzniká preceňovaná sebaúcta, ktorá bráni budovaniu vzťahov so spolužiakmi, kolegami a blízkymi.

  1. „Prestaň plakať, tvoj problém je úplný nezmysel.“

Pre deti je rozbitá alebo stratená hračka skutočnou tragédiou. Takáto fráza matky znehodnocuje osobné pocity dieťaťa a posilňuje nedorozumenie medzi príbuznými.

  1. „Najprv sa najedz, potom budeš pozerať rozprávky.“

Vo veku 5-6 rokov efektívne funguje vyjednávanie, ktoré pomáha rodičom dosiahnuť požadovaný výsledok. Ale ako starnú, deti si osvojujú správanie dospelých, začínajú s nimi vyjednávať: požadujú darčeky za známky v škole, za úspechy v športe alebo za pomoc pri upratovaní.

2 girls sitting on floor                       unsplash

  1. „Neukazuj sa mi na oči.“, Nemôžem sa na teba pozerať.“

V hneve rodičia často hovoria podobné frázy. Riadia sa emóciami, ale dieťa chápe, že je odmietané, nie milované, cíti strach a osamelosť. Ak cítite rastúci hnev – opustite miestnosť a nadýchnite sa, vypite trochu vody a potom sa pokojne porozprávajte s dieťaťom.

  1. „Ešte raz dostaneš trojku a zakážem ti pozerať rozprávky.“

Rodičia často používajú metódu vyhrážok, ktoré nikdy neuskutočnia v praxi. Deti rýchlo pochopia vážnosť situácie, prestanú na takéto vyhrážky reagovať a slová mamy či otca neberú vážne. Nečudujte sa, že vás dieťa nepočúva: skúste zvoliť jednoduchý a primeraný trest, aby ste nezničili váš vzťah a nevystrašili dieťa.

  1. „Nemám peniaze.“

Aby sa dieťaťu nevysvetlila situácia, dospelí prerušujú žiadosti detí štandardnou frázou. Deti, ktoré sú presvedčené, že ich rodičia sú stroskotanci, k nim v budúcnosti strácajú rešpekt. Nezabudnite vysvetliť dôvod odmietnutia a ponúknite lacnejšiu alternatívu.

Na prvý pohľad sa mnohé frázy zdajú neškodné. Rodičia však netušia, aké zničujúce následky môžu v budúcnosti priniesť do života ich dieťaťa. Pokúste sa ich odstrániť z komunikácie s deťmi, ponúknite im radšej istotu dôveru a lásku každým vašim slovom.

 

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Zomierajúci milionár odkázal svoj majetok rodinám, ktoré vyhrajú jeho bizarný sociálny experiment

Charles Vance Millar bol bohatý kanadský právnik, ktorý zomrel...

Komu dá prednosť modré auto? Viac ako 95% Slovákov vždy odpovie nesprávne. Otestuj sa DNES aj ty

Nie je žiadnym tajomstvom, že každým rokom sa na...

Nevesta sa sa vydávala v prekrásnych šatách. Ich zadná časť je ešte krajšia a vyrazí vám dych

Blogerka Alexandra Pereira, alias the Lovely Pepa, je každý deň...

Newsletter

spot_img

Prečítaj si

Zomierajúci milionár odkázal svoj majetok rodinám, ktoré vyhrajú jeho bizarný sociálny experiment

Charles Vance Millar bol bohatý kanadský právnik, ktorý zomrel...

Komu dá prednosť modré auto? Viac ako 95% Slovákov vždy odpovie nesprávne. Otestuj sa DNES aj ty

Nie je žiadnym tajomstvom, že každým rokom sa na...

Nevesta sa sa vydávala v prekrásnych šatách. Ich zadná časť je ešte krajšia a vyrazí vám dych

Blogerka Alexandra Pereira, alias the Lovely Pepa, je každý deň...

Žena, ktorá strávila takmer 60 rokov v železných pľúcach, zomrela po výpadku prúdu. Jej život bol peklom

Všetci prichádzame na svet viac-menej rovnakým spôsobom, ale jedno...
spot_imgspot_img

Zomierajúci milionár odkázal svoj majetok rodinám, ktoré vyhrajú jeho bizarný sociálny experiment

Charles Vance Millar bol bohatý kanadský právnik, ktorý zomrel v roku 1926 vo veku 73 rokov a svoj majetok zanechal rodine alebo rodinám s...

Komu dá prednosť modré auto? Viac ako 95% Slovákov vždy odpovie nesprávne. Otestuj sa DNES aj ty

Nie je žiadnym tajomstvom, že každým rokom sa na cestách objavuje čoraz viac vozidiel . V súlade s tým sa zvyšuje počet vodičov. Ako však ukazuje nasledujúca úloha...

Žihľava je kráľovnou jari – táto bylina má mnoho priaznivých účinkov – VŽDY SI JU NATRHÁM

Hoci je nepravdepodobné, že by sa objavila v dobre udržiavanej záhrade, žihľava je jednou z tých jarných rastlín, ktoré sa po zahniezdení ťažko odstraňujú. Je...
Verified by MonsterInsights