Tehotná žena denne vypila 8 fliaš piva. Toto sú následky…

Druhé dieťa Lindy McFaddenovej takmer zomrelo na syndróm fetálneho alkoholu (FAS), ale ani to nestačilo, aby sa vysporiadala so svojou závislosťou.

Bojovala ďalších šesť rokov – každodenné pitie a skrývanie alkoholu po celom dome, len aby ho nevideli oči jej manžela. Začalo to, keď mala Linda 15 rokov. Spočiatku to bolo len pivo na párty.

„Zvyčajne som bola veľmi hanblivá, no vďaka alkoholu som sa cítila šťastne a sebavedomo,“ povedala 53-ročná matka.

Čoskoro bola každý víkend v krčme. Hoci bola neplnoletá, vyzerala staršie a tak jej cesta k alkoholu nebola žiadnou tŕnistou cestou. Keď mala 22 rokov, stala sa závislou od alkoholu.

„Alkohol pohlcoval každú moju myšlienku,“ povedala. „Keď som žila s rodičmi plechovky som schovávala  na rímse vonkajšieho okna, aby nevedeli.“

Napriek tomu, Linda neverila, že má problém.

Začala meškať do práce, no aj napriek tomu dokázala stále fungovať.

„Nikto mi nič nepovedal a ja som odmietla veriť, že mám problém,“ povedala. „Bola som štíhla a mala som veľa energie!“

Keď sa stretli, Lindin manžel, David, si myslel, že  je taká pijanka ako on. V roku 1989 sa vydala a otehotnela – bola to ich prvá dcéra, Sarah.

Skúšala prestať piť aspoň počas tehotenstva, no zistila, že to nedokáže.

„Si si istá, že nechceš limonádu?“

– opýtal sa David, keď bola v 6.mesiaci tehotenstva a objednala si v krčme pivo.

„Nechápal, že to nie je moja voľba,“ povedala. „Potrebovala som piť alkohol.“

Sarah mala šťastie, že sa vyhla nenapraviteľným škodám spojených s alkoholizmom jej matky, hoci mala pri narodení nebezpečnú váhu, asi dva kilogramy.

Keď Sarah nejedla, lekári povedali, že majú podozrenie, že má syndróm fetálneho alkoholu. Dievča muselo byť nejakú dobu kŕmené trubicou, ale nakoniec sa jej podarilo nabrať na váhe a zmenila sa na silné, milé dievčatko.

Linda na druhej strane dokázala vypiť takmer viac ako 3 a pol litra piva denne.

„David prišiel domov a na gauči ma našiel v bezvedomí, zatiaľ čo sa Sarah hrala vo svojej detskej ohrádke,“ spomína Linda.

Keď mala Sarah 5 rokov, jej matka zvracala na záchode. V tom istom roku sa Linda dozvedela, že je opäť tehotná.

„V čase, keď som pila, som z toho bola tak nadšená, že som ani len nepomyslela na to, že s tým prestanem.“

Bohužiaľ, druhé dieťa už nemalo také šťastie ako Sarah. Linda musela podstúpiť núdzový cisársky rez, dva mesiace pred plánovaným pôrodom.

Dieťa, ktoré pomenovali Claire, vážilo menej ako jeden kilogram. Novorodeniatko malo 50% šancu na prežitie.

Mal to byť signál, po ktorom mala Linda okamžite prestať piť, no jej závislosť bola silnejšia.

„Nechcela som si priznať, že môj alkoholizmus mal na ňu nejaký vplyv, tak som pokračovala.“

Raz, keď bol David v práci, Linda nechala zapnutý sporák a v opitosti prišla o vedomie. Sarah prebudila svoju matku po tom, čo z ich kuchyne začal vychádzať dym.

Po príchode hasičov dorazili na miesto aj zamestnanci sociálnych služieb a žene pohrozili tým, že si vezmú obe dievčatá. Linda odišla žiť so svojou tetou a David zostal s dievčatami. Registrovala sa na klinike, kde sa začala liečiť.

Po troch mesiacoch bolestivých abstinenčných príznakov sa triezva matka vrátila domov. Hoci je už Linda triezva, Claire bude už navždy pociťovať následky alkoholizmu svojej matky.

„Trpí úzkosťami a zaostáva za vývojom iných detí v škole,“ povedala Linda. „Povedať jej, že toto je výsledok môjho pitia, bola tá najťažšia vec, ktorú som musela urobiť.“

Claire dlhú dobu obviňovala svoju matku za to, čo jej spôsobila, ale teraz má 23 rokov, má stále zamestnanie a priateľa.

„Aj napriek všetkému sme si veľmi blízke. Vie, že je mi ľúto a že vždy budem stáť pri nej. Nikdy si to neodpustím. Cítim sa vinná za to, že som zradila svoju dcéru.“

Čo si myslíte o tomto príbehu?

zdroj: lifter.co.ua

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tehotná žena denne vypila 8 fliaš piva. Toto sú následky…”