streda, 17 júla, 2024

16 Tipov od skúsených matiek, ako si vychovať šťastného syna, ktorý je pripravený na život

Matky v porovnaní s otcami pristupujú k problematike výchovy dieťaťa vždy opatrnejšie.

A ak pri výchove dievčat vychádza matkám intuitívne takmer všetko a rozumejú si napoly slovom a napoly pohľadom, tak s chlapcami to nie je také jednoduché.

Ponúkame vám 16 tipov ako vychovať šťastného syna, ktoré zdieľajú mamičky chlapcov:

Odpovedzte mu, keď sa spýta „Prečo?“. Odpovedzte mu alebo hľadajte odpoveď spoločne.

Ukážte mu, kde nájdete odpoveď (spýtaj sa otca, starej mamy, dedka alebo si to nájdite na internete). Položte mu protiotázku, aby začal premýšľať sám za seba. Ak sa vás niekedy bude hanbiť niečo opýtať, bude vedieť, kde hľadať odpoveď.

Nadchnite sa pre jeho záujmy – spoznajte všetky detaily futbalu a naučte sa mená jeho obľúbeného tímu. Naučte sa všetky pesničky obľúbenej kapely, naučte sa rozdiel medzi Chrabromilčanom a Slizolinom, alebo sa naučte kresliť pandu… Buďte aktívnym účastníkom jeho života, nie len akýmsi pozorovateľom.

man and woman kissing on road during daytimeunsplash

Dajte mu možnosť pomáhať druhým. Je veľký rozdiel medzi povolením pomoci a vynútením pomoci. Buďte sami príkladom – pomáhajte si navzájom a pomáhajte druhým.

Vysvetlite mu, že prax pomáha dosiahnuť dokonalosť. To platí nielen pre šport či hudbu, ale aj pre všetko v živote. Vypestujte v ňom správne návyky, ktoré pomôžu dospelému mužovi ľahko sa vyrovnať so všetkým v živote.

Dajte mu šancu pokaziť veci, ktoré pokazí aj tak. Ak sa budete rozčuľovať zakaždým, keď váš chlapec príde domov so špinavým a roztrhaným oblečením, bude to beznádejný boj. Chlapci spoznávajú svet lezením po stromoch a plotoch, skákaním do mlák. Je to normálne.

woman hugging boy on her lapunsplash

Naučte svojho syna vyjadrovať svoje pocity slovami. Dieťa môže zúfalo kričať, skrývať sa od rozpakoch, hrýzť od vzrušenia a plakať od strachu. Vysvetlite mu, že toto sú emócie, ktoré telu diktujú, ako sa má správať. Keď vyrastie, spozná rozdiel medzi hnevom a trápnosťou, medzi sklamaním a smútkom, naučí sa zvládať svoje emócie.

Choďte spolu von. Vypnite televízor, vypnite videohry, dajte telefón do nabíjačky. Choďte von a sledujte svoje dieťa, skúmajte jeho reakcie, pýtajte sa. Je to ako mágia!

Naučte svojho syna upratovať si po sebe, variť, prať ponožky a žehliť košele. Možno to nikdy nebude potrebovať, ale jedného dňa sa vám jeho žena poďakuje.

Zadarmo Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému autíčko, auto na hranie, Bosý Fotka z fotobankypexels

Čítajte mu a spolu s ním. Dieťa by malo vidieť, že aj vy čítate. Povedzte mu o svojich obľúbených knihách a postavách. Vysvetlite mu, prečo je čítanie také dôležité, čítajte spolu a potom diskutujte, premýšľajte, fantazírujte, kreslite svoje obľúbené rozprávky – naučte svojho syna vyjadrovať svoj názor.

Dbajte na to, aby bol obklopený dobrými ľuďmi – šikovnými, odvážnymi, silnými, talentovanými a čestnými. Povedzte mu o veľkých spisovateľoch, cestovateľoch, výskumníkoch, vedcoch, umelcoch, fotografoch. O tom, ako žili a čo ich stálo dosiahnutie úspechu. A že tá vnútorná krása je často dôležitejšia ako tá vonkajšia.

Nech v niečo verí. Váš syn bude viackrát cítiť strach alebo úzkosť, bolesť alebo smútok, alebo vás bude jednoducho potrebovať, keď nebudete nablízku. Dajte mu niečo, na čo sa môže obrátiť, keď sa bude cítiť sám, aby vedel, že nikdy nebude sám. Nikdy.

Zadarmo Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému citovo založený, dieťa, hovorenie Fotka z fotobankypexels

Naučte ho, že niekedy musí byť veľmi jemní – k malým deťom, zvieratám, rastlinám a citom iných ľudí.

Dovoľte mu prehrať. Bez ohľadu na to, ako veľmi to chcete, vaše dieťa nemôže byť vždy víťazom. A to je dobre, pretože ani v živote to nie je také vždy také ľahké . Bude sa mu to hodiť neskôr, keď znova prehrá (a znova a znova a znova…). Naučte ho, že niekedy vyhrá a niekedy prehrá. To však neznamená, že by sa mal vzdať a niekedy aj ta najhoršie vyzerajúca prehra je v skutočnosti obrovská výhra.

Zadarmo Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému bábätko, bočný pohľad, chlapec Fotka z fotobankypexels

Nechajte otca, aby ho naučil najdôležitejšie veci. Ak dovolíte otcovi zapojiť sa do procesu výchovy dieťaťa od úplného začiatku, syn si časom vytvorí správny názor: jeho otec vie VŠETKO NA SVETE. Vždy budete milovanou matkou, ale otec pre chlapca je špeciálna osoba, ktorá pozná odpovede na všetky otázky.

Postavte mu pevnosť. Hoďte vankúše z pohovky na zem, prisuňte stoličky bližšie k sebe, prehoďte na ne pár prikrývok – a vaša obývačka sa zmení na „jaskyňu zázrakov“. Každá obyčajná vec má potenciál stať sa čarovnou.

Bozkávajte ho a objímajte! Každá matka syna vám potvrdí, že malí chlapci sú veľmi nežní. Dokážu byť divokou a ničivou silou počas celého dňa, no sú chvíle, keď sú milí, jemní a citliví. Nebojte sa toho – chlapci potrebujú lásku rovnako ako dievčatá!

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

11 dôvodov, prečo by ste mali venovať pozornosť svojim hovienkam – Ak je prasknuté, je to kvôli tomuto

V snahe o dobré zdravie často prehliadame jedinečné spôsoby,...

Kňaz povedal, čo rád robí vo voľnom čase. Objavila sa kritika

Voľný čas je luxus, ktorý chce každý z nás...

Super knihy na júlové čítanie od Grady

NOC V PARÍŽISandy BakerAko dlho sa dá utekať pred láskou?   Cat...

Prečítaj si aj

11 dôvodov, prečo by ste mali venovať pozornosť svojim hovienkam – Ak je prasknuté, je to kvôli tomuto

V snahe o dobré zdravie často prehliadame jedinečné spôsoby,...

Kňaz povedal, čo rád robí vo voľnom čase. Objavila sa kritika

Voľný čas je luxus, ktorý chce každý z nás...

Super knihy na júlové čítanie od Grady

NOC V PARÍŽISandy BakerAko dlho sa dá utekať pred láskou?   Cat...

Baba Wanga predpovedala, čo nás čaká v roku 2025. Toho sa každý bál

Baba Wanga, slávna bulharská jasnovidka, po sebe zanechala množstvo...

Dievčatko sa narodilo s „obrovskou hlavou“, ktorá stále rastie – po 30 rokoch sú lekári ohromení

Na Zemi sú miliardy ľudí a každý z nás je úplne jedinečný.Máme jedinečný vzhľad a osobnosť, nehovoriac o našej úplne jedinečnej rodine, ktorá je...

11 dôvodov, prečo by ste mali venovať pozornosť svojim hovienkam – Ak je prasknuté, je to kvôli tomuto

V snahe o dobré zdravie často prehliadame jedinečné spôsoby, ktorými nám telo oznamuje dôležité informácie. Jedným z takýchto prehliadaných aspektov sú naše výkaly. Zvyčajne...

Kňaz povedal, čo rád robí vo voľnom čase. Objavila sa kritika

Voľný čas je luxus, ktorý chce každý z nás stráviť venovaním sa svojim vášňam, oddychom alebo rozvojom záujmov. Túto univerzálnu pravdu potvrdzujú aj životy...
Verified by MonsterInsights