Ako odstrániť pleseň z črepníkov s kvetmi? Tento trik mi zachránil kvety

Možno ste si to už aj vy všimli, že ak sa u vás doma ochladí, v kvetináčoch vašich obľúbených kvetov sa objaví nečakaný hosť. Stáva sa to zvyčajne uprostred jesene, keď teplota klesá a vlhkosť naopak stúpa.

Navyše vetranie bytu je pomerne zložité, nakoľko už zavládlo chladné počasie. V takýchto podmienkach sa v kvetináči úspešne rozvíja pleseň.

Plesňová infekcia v kvetináči je jav, ktorý si vyžaduje okamžitú pozornosť.

Ak je totiž biela pleseň nebezpečná len pre rastlinu, tak čierna môže ohroziť aj ľudí. Aký je dôvod výskytu plesní na pôde a ako sa s tým vysporiadať?

3 príčiny plesní v kvetináči

Nadmerná vlhkosť. Najprv by ste sa mali pozrieť, na akom mieste sa nachádza vaša kvetina: studené a príliš vlhké. Ak sa v byte nekúri a za oknom je zima, môže to byť aj dôvod. V tomto prípade sa vlhkosť z pôdy pomaly odparuje, čo vyvoláva rozvoj plesňovej infekcie.

Nevhodná pôda. Na začiatok sa do črepníka môže dostať pleseň z nekvalitnej pôdy. Darí sa jej napríklad na hlinitých a ťažkých pôdach. A huba sa môže vyskytnúť aj v dôsledku nekvalitnej drenáže. Skontrolujte stagnáciu vody v pôde.

Polievanie. Rast plesní môžete vyvolať nadmerné zalievanie rastliny. Pozrite sa, či je tam vody tak akurát. Na zavlažovanie odporúčame použiť usadenú dažďovú vodu.

Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému držanie, hlinená nádoba, hlinený kvetináč                                                                                                                                                                                                                                        Pexels

Ako odstrániť pleseň

Hneď ako spozorujete prvé príznaky plesne, konajte! V opačnom prípade infekcia zničí celý kvet. Horná vrstva pôdy v kvetináči sa musí odstrániť a zvyšok pôdy ošetriť roztokom citrónovej šťavy alebo manganistanu draselného (1 lyžička na 1 pohár vody). To ušetrí pôdu pred ďalšou kontamináciou.

sliced lemon fruit on white surface                            unsplash

Odstránenú vrstvu pôdy nahraďte čerstvou. Odporúčame do nej pridať mleté ​​drevené uhlie alebo aktívne uhlie. Vynikajúci baktericídny prostriedok. Nakoniec rastlinu pod koreň zalejte fungicídnym roztokom (postačí 15 kvapiek na 1 liter vody). Ak si nie ste istí, ako veľmi je pôda napadnutá plesňovou infekciou, je lepšie rastlinu presadiť do čerstvej pôdy.

Prevencia

Aby ste zabránili rastu plesní vo vašom kvetináči, bez ohľadu na to, ako banálne to môže znieť, venujte pozornosť jej príčinám. Skúste im v byte nájsť čo najlepšie miesto, kde nie je príliš chladno a vlhko. Kontrolujte zalievanie rastliny a vysádzajte ju iba do vhodnej pôdy.

Na výsadbu kvetu je lepšie kúpiť dierkovaný kvetináč. Prebytočná vlhkosť vo vnútri nebude problém. Pred výsadbou dezinfikujte pôdu, nebude to zbytočné. Pravidelne vetrajte miestnosť, pustite do nej prirodzené svetlo. Pleseň toto netoleruje.

green plant in white pot                       unsplash

Na ochranu kvetov pred infekciami a zlepšenie vetrania pôdy hnojte popolom z dreva. Roztok manganistanu draselného a cesnaku účinne zabraňuje vzniku plesní.

 

Zdroj: sovkusom.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako odstrániť pleseň z črepníkov s kvetmi? Tento trik mi zachránil kvety”