Ktoré potraviny narúšajú správnu funkciu vášho mozgu? MALI BY STE ICH OBMEDZIŤ

Mozog je jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele. Je zodpovedný za správne fungovanie všetkých systémov. Určite ste sa už neraz dočítali o potravinách, ktoré sú prospešné pre náš mozog.

Ich konzumácia zlepšuje pamäť a priaznivo pôsobí na nervový systém ako celok. Aké potraviny sú naopak škodlivé a spomaľujú mozgovú činnosť?

blue and green peacock featherunsplash

Tento zoznam obsahuje potraviny, ktoré je najlepšie vylúčiť zo stravy. V krajnom prípade obmedzte ich denný príjem na minimum. Škodia nielen mozgu, ale aj celému telu. Vyskúšajte experiment: Prestaňte na mesiac konzumovať nasledujúce produkty a uvidíte, ako sa budete cítiť.

Trans-tuky sú nenasýtené tuky, ktoré pochádzajú zo spracovania rastlinných tukov. Veľké množstvo z nich sa nachádza v potravinách ako:

  • sladké pečivo
  • lupienky, kukuričné ​​tyčinky a podobné pochutiny s nejakou polevou
  • majonéza a margarín

Trans-tuky zahŕňajú aj hydrogenované oleje, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Okrem mozgu ovplyvňujú činnosť srdca a cievneho systému. Štúdie ukázali, že takéto oleje môžu spôsobiť demenciu a Alzheimerovu chorobu.

Väčšina krajín zakázala používanie transmastných kyselín. Stále máme obmedzenia: ich množstvo v tukových a olejových produktoch by nemalo presiahnuť 2 %. Pre priemerného človeka sa 2–2,5 g považuje za bezpečnú dennú normu.

                              unsplash

Rýchle sacharidy

Mnohí ľudia dajú prednosť rýchlemu občerstveniu najmä vtedy, keď nemajú čas na plnohodnotné jedlo. Okamžite zvyšujú hladinu cukru v krvi. Ucítite prudký výbuch energie, no tento efekt rovnako rýchlo pominie.

Aby telo mohlo spracovať výsledný cukor, začne produkovať inzulín. Tento hormón je zodpovedný za distribúciu kalórií. Niektoré z nich sú minuté na vytvorenie energie, zvyšné sa ukladajú do tukovej vrstvy. Keď inzulínová špička odznie, nahradí ju únava a falošný hlad. Získať kilá navyše je už potom maličkosť.

pink, blue, and chocolate with sprinkles doughnuts on table                             unsplash

Okrem toho glukóza postupne ničí steny ciev. Na týchto miestach sa objavujú aterosklerotické pláty, ktoré blokujú normálny prísun kyslíka do mozgu. A s ním aj väčšina látok potrebných pre správne fungovanie. Rýchle sacharidy sa nachádzajú vo všetkých potravinách, ktoré obsahujú cukor (od ovocia a medu až po sladkosti a alkohol).

Nakladané potraviny so soľným nálevom

Tieto produkty obsahujú veľa soli. Keď sú hladiny sodíka v tele zvýšené, dochádza k stagnácii tekutín. Telo a s ním aj steny ciev začne opúchať. Pohyb krvi sa spomaľuje. Lymfa, ktorá sa snaží preraziť si cestu, zvyšuje tlak na steny ciev, čím spôsobuje hypertenziu. Pri vysokom krvnom tlaku človek pociťuje silnú bolesť hlavy, nevoľnosť a závraty.

clear glass jars with candies                       unsplash

Príchute a farbivá

Nie je žiadnym tajomstvom, že konzervačné látky sú škodlivé pre naše zdravie. Všetci to vedia, ale aj tak ich jedia. Príchute a farbivá robia jedlo chutnejším. Sladká voda, želé cukríky, rôzne pochutiny, omáčky a polotovary sú plné nebezpečných prísad. Skúste sa im vyhnúť výberom zdravšej alternatívy.

apple fruit with plastic syringes                             unsplash

Ak chcete, aby váš mozog pracoval rýchlo a efektívne, pristupujte zodpovednejšie k tomu, čo jete. Stačí sa pozrieť na zloženie kupovaného produktu. Vidíte tam niečo podozrivé? Vráťte to späť. To vám pomôže udržať si jasnú myseľ a zabráni rýchlemu starnutiu mozgu.

 

Zdroj: sovkusom.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ktoré potraviny narúšajú správnu funkciu vášho mozgu? MALI BY STE ICH OBMEDZIŤ”