Včely sú najdôležitejším hmyzom na planéte. Prečo?

Včely sú úžasný hmyz, ktorý nášmu životu prináša veľké výhody. Dávajú nám nielen med, ale aj produkty ako vosk, propolis, peľ, včelí jed a mnohé ďalšie. Podľa vedeckých údajov, ak tento úžasný hmyz zmizne, život na Zemi už nikdy nebude ako predtým.

Medzinárodná nezisková environmentálna organizácia „Earth Watchers“ vypracovala správu, v ktorej uviedla, že včela je najdôležitejším hmyzom pre zachovanie a udržiavanie ekosystému na našej planéte. Niektoré druhy tohto hmyzu navždy zmizli a niekoľko ďalších je na pokraji vyhynutia.

group of bees                          unsplash

Podľa vedeckých výskumov asi 90% potravín rastlinného pôvodu, ktoré konzumujeme, získavame pomocou opeľujúceho hmyzu, hlavne včiel.

Bez nich by sa na náš stôl nedostali obilniny, ovocie, zelenina, orechy a mnoho iného. Preto ak sa populácia včiel ešte viac zníži, ohrozené budú aj iné druhy, vrátane ľudí.

Čo by sa stalo, keby zmizla celá populácia včiel?

Pozrite sa na príklad s mandľami. Mandľové škrupiny a šupky sa používajú v mnohých krajinách ako krmivo pre domáce zvieratá a hydinu. Bez účasti včiel nedôjde k opeleniu mandlí, preto nedôjde k vzniku plodu, čo znamená, že si ich nedoprajú ani ľudia, ani hospodárske zvieratá.

Následne človek skonzumuje niekoľkonásobne menej mäsa, mlieka a iných životne dôležitých produktov. Toto je len jeden z tisícov ekosystémov, ktorých sa rozbije, ak populácia včiel vymrie.

honeybee perching on yellow flower                          unsplash

Ekológovia bijú na poplach a vyzývajú všetkých, aby sa starali o populáciu včiel. Medzi faktory, ktoré výrazne znižujú početnosť tohto hmyzu, patria nielen prírodné procesy, ako sú choroby a medzidruhové kolízie, ale aj používanie jedovatých insekticídov, meniace sa klimatické podmienky, zhoršovanie životného prostredia a úbytok rastlín. Človek by sa mal starať o všetok život na planéte, takže pre včely bude jednoduchšie prežiť a zvýšiť svoju populáciu.

„Včely sú hlavnými opeľovačmi, pretože vďaka nim rastú nielen kvety, ale aj iné zelené rastliny, čo znamená, že nám dávajú možnosť dýchať a žiť! Starajte sa o nich!“, varujú ekológovia.

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Včely sú najdôležitejším hmyzom na planéte. Prečo?”