Vyskúšajte: 9 testov, ktoré vám umožnia lepšie sa spoznať aj bez návštevy lekára

Ak sa chcete starať o svoje zdravie, musíte sa každé dva roky podrobiť kompletnej lekárskej prehliadke. Stav vášho zdravia by ste však mali sledovať aj medzi plánovanými návštevami  lekára. Na tento účel existujú nezávislé testy, ktoré môžu odhaliť vážne ochorenie ešte skôr, ako sa u vás objavia prvé príznaky.

Ponúkame vám výber jednoduchých metód, ktoré vám pomôžu posúdiť riziká vzniku choroby a včas sa poradiť s lekárom.

  1. Ochorenia srdca a pľúc

periskop

Položte prsty do obráteného tvaru písmena J a nechty pritlačte k sebe. Pozrite sa na malú medzeru medzi nechtami. Ak ju tam máte, so srdcom či inými vnútornými orgánmi je pravdepodobne všetko v poriadku.

Čo ale v prípade, že tam tá medzera nie je? Vyrovnané nechty sú výsledkom nízkej hladiny kyslíka v krvi. Nedostatok kyslíka môže mať mnoho príčin. Napríklad zápal srdca, pľúc alebo gastrointestinálneho traktu.

  1. Mŕtvica a demencia

motika

Na tento test budete potrebovať stopky. Zdvihnite jednu nohu tak, aby stehno bolo rovnobežné s podlahou a stopujte čas.

Dokázali ste stáť 20 sekúnd alebo viac? Skvelé: mozgová príhoda a skorá demencia vás trápiť nemusia. V opačnom prípade, ťažkosti so státím na jednej nohe môže spôsobovať poškodenie malých ciev v mozgu.

  1. Anémia

periskop

Postavte sa pred zrkadlo a potiahnite si spodné viečko. Jeho farba by mala byť obvykle svetloružová. S anémiou sa však stáva tmavo ružovou alebo žltkastou. Anémia je spojená s nedostatkom hemoglobínu. Svaly a tkanivá tela prijímajú málo kyslíka a nemôžu pracovať na 100%. Ak na sebe spozorujete bledosť, únavu alebo dýchavičnosť, najlepšie urobíte, ak si dáte urobiť testy na určenie hladiny železa v krvi.

  1. Hormonálna nerovnováha a nedostatok živín

answers.ambebi

Vypadávanie vlasov je prirodzený proces. Lekári tvrdia, že denne stratíme 50 až 100 vlasov. Ale aby ste boli v pokoji, môžete si urobiť jednoduchý test.

Vlasy by mali byť suché a čisté. Vezmite si medzi prsty malý prameň vlasov a potiahnite. Nepoužívajte nadmernú silu. Ak máte v ruke 2-3 vlasy, všetko je v poriadku. A ak ich je viac, možno by bolo na mieste navštíviť trichológa.

Vypadávanie vlasov má mnoho príčin: od stresu a nesprávnej starostlivosti až po vážne zdravotné problémy. Vlasy sú mäkké kvôli hormonálnej nerovnováhe alebo nedostatočnej výžive. Túto skutočnosť nemožno ignorovať.

 

  1. Syndróm karpálneho tunela

answers.ambebi

Tento test identifikuje choroby z povolania u administratívnych pracovníkov, umelcov a motocyklistov – syndróm karpálneho tunela.

Zdvihnite ruky tak, aby boli predlaktia rovnobežné s vašou tvárou. Pokúste sa prstami dotknúť svojich dlaní. Podržte 1-2 minúty. Ak pociťujete brnenie, znecitlivenie alebo bolesť v zápästí a prstoch, môže to byť príznak syndrómu karpálneho tunela.

Syndróm tunela sa vyskytuje, keď okolité tkanivo stláča stredný nerv. Bez včasného ošetrenia sa budú bolesti a necitlivosť postupne zhoršovať. To isté platí aj o motorických zručnostiach.

 

  1. Cukrovka

telegrafu

Pri tomto teste budete potrebovať pomoc. Pripravte si jednoduchú ceruzku s gumou. Váš pomocník by sa mal dotýkať chodidiel a palcov ostrým aj tupým koncom ceruzky. Dokážete bez toho, aby ste sa na to pozreli, povedať, ktorou stranou ceruzky sa práve dotýka vašich nôh?

Ak sa necítite dotyk úplne naplno, je možné, že malé nervové zakončenia v chodidlách nefungujú tak, ako by mali. Znížená citlivosť môže naznačovať neuropatiu – poškodenie nervov v dôsledku cukrovky.

 

  1. Problémy s cievami

motika

Ľahnite si, zodvihnite nohy do 45° uhla a držte ich takto po dobu 3-5 minút. Teraz upriamte pozornosť na farbu vašich nôh. Veľmi bledé (takmer biele) nohy a prsty na nohách sú príznakom zlého prietoku krvi v dôsledku upchatých tepien. Zmena farby môže ovplyvniť jednu alebo obe nohy.

Periférne tepny dodávajú krv do končatín. Ak sa tak nedeje, svaly nedostávajú kyslík a objavujú sa v nich nepríjemné príznaky: znecitlivenie, bolesť a kŕče. Ochorenie periférnych tepien je spočiatku bez symptómov. Bez liečby však môže viesť k infarktu alebo mŕtvici.

  1. Sluch

periskop

Pri tomto teste sa budete musieť zavrieť do tichej miestnosti. Pritiahnite ruku k uchu a pretrite si prsty. Počujete zvuk? Teraz pomaly odtiahnite ruku, kým táto vzdialenosť nedosiahne 15 cm. Stále počujete zvuk trenia? Gratulujeme, váš sluch je v poriadku. Nezabudnite tento postup zopakovať aj s druhým uchom.

  1. Predispozícia k chorobám srdca a ciev

Ak chcete urobiť tento test, musíte sa prejsť po niekoľkých schodoch. Urobte pár krokov (8-12) a spievajte. Taktiež môžete niekomu zavolať a pohovoriť si. Ak máte pocit, že vám vaše srdce ide vyskočí z hrude, potom nedokážete ovládať svoj kardiovaskulárny systém a vaše pľúca sa nedokážu vyrovnať so záťažou.

Nezabudnite však, že nezávislé testy nemôžu nahradiť lekárske vyšetrenie.

zdroj: /lifter.com.ua

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vyskúšajte: 9 testov, ktoré vám umožnia lepšie sa spoznať aj bez návštevy lekára”