piatok, 19 júla, 2024

Tehotenstvo po 40-ke: všetko o výhodach a nevýhodách a ako prežiť tlak spoločnosti

Predstavte si situáciu, že máte po štyridsiatke, ste úspešná žena, ktorá má kariéru a manžela (v najlepšom prípade). Vaše deti sú už dospelé a vy si užívate život. A potom sa stane niečo veľmi neočakávané: na tehotenskom teste sa ukážu dva prúžky.

Čo teraz? Dieťatku sa potešíte alebo začnete myslieť na potrat?

Každý má na túto vec svoj názor. V tomto článku pre vás zhrnieme všetky pozitíva a negatíva tehotenstva po štyridsiatke.

Tehotná štyridsiatnička?

Pochybnosti v tejto situácii sú úplne na mieste, pretože ide o veľmi zodpovedný krok a treba sa na to pozrieť racionálne a premýšľať o všetkých podrobnostiach.

Photo by Renato Abati from Pexels

Často počúvame frázu: „Dieťa je Dar“, avšak pre niekoho to neznie veľmi presvedčivo. Musíte sama najlepšie poznať svoju silu a schopnosti. O tomto budeme hovoriť neskôr, zatiaľ budeme analyzovať všetky výhody a nevýhody neskorého tehotenstva.

Dôsledky tehotenstva v neskoršom veku.

Zdravie

Prirodzene, toto je prvá vec, ktorá nás v súvislosti s touto tematikou napadá. Po 40-tke je oveľa ťažšie otehotnieť, takže sa nespoliehajte prvé tehotenstvo v tomto veku. Hrozí riziko mimomaternicového tehotenstva a žena sa v tomto veku musí skutočne šetriť.

Ďalej je zvýšená pravdepodobnosť výskytu vážneho vrodeného ochorenia u dieťaťa. Pravdepodobnosť že matke sa môže narodiť dieťatko s Downovým syndrómom je 1: 30. Preto si budete musieť prejsť radou vyšetrení a testov, ktoré však nemusia nič garantovať.

Photo by Andre Furtado from Pexels

Duševný stav

Je to náročné. Predstavte si situáciu: test ukáže, že budete mať choré dieťa. Morálna voľba – dať mu život alebo nie – je veľmi ťažká. Rodičia trpia v oboch prípadoch. Ak si dieťatko necháte, budete čeliť mnohým problémom. A to, čo budú prežívať rodičia, ktorí to vzdali už na začiatku, je ťažké si predstaviť.

Nie každá žena je na to stavaná. Navyše to môže vážne ohroziť zdravie fyzické aj duševné.

 

Život

Akokoľvek kruto to môže znieť, je s tým spojené veľké riziko, že dieťa stratí rodičov priskoro. Je potrebné zohľadniť aj to, či existuje niekto, kto sa o dieťa postará v tomto prípade. Ak naozaj dáte život, musíte si uvedomiť všetku zodpovednosť.

Finančná otázka

Rodičia nemusia mať dostatok prostriedkov na to, aby dieťa dali dieťaťu všetko čo potrebuje. Ak už máte staršie deti, budete mať dostatok peňazí na vzdelanie s príchodom nového potomka?

 

Pokojný život je preč

Ak plánujete už len pokojné obdobie a život pre potešenie, s príchodom dieťaťa to žiaľ možné nebude. Dieťa si vyžaduje množstvo energie na hranie, a zatiaľ čo bude dospievať, vy budete mať op 50-tke. Aj toto treba prijať.

Photo by Leah Kelley from Pexels

Veľký vekový rozdiel

Je to rozdiel takmer dvoch generácií, čo ešte viac prehlbuje vzťah medzi rodičmi a deťmi.

Morálny tlak okolia

Budú vás odrádzať. Rodičia, príbuzní, lekári. Musíte byť pripravení na nepríjemné pohľady a otázky typu či je to už vnúča . Ale je to len o vašej ochote čeliť všetkým týmto nepríjemnostiam.

Neberte prosím tieto fakty ako pokus o odrádzanie, ale ako Jednoduchý pohľad na situáciu a analýzu všetkých skutočných hrozieb a nevýhod. Ale nie je to až také zlé, čo poviete? Poďme sa pozrieť na situáciu z druhej strany a rozobrať zrejmé plusy.

 

Výhody tehotenstva v neskoršom veku.

Druhá mladosť

Ženy, ktoré sa rodili po 40-tke, vyzerajú mladšie a krajšie ako ich rovesníčky. Ide o to, že telo doslova nadobudne druhú mladosť: dochádza k hormonálnej zmene, po ktorej sa žena opeknie a omladne.

Zodpovednosť

Prax ukazuje, že matky vo veku nad 40 rokov pristupujú k tehotenstvu zodpovednejšie než mladšie mamičky. Približujúc sa k 40-tke žena cíti potrebu sledovať vlastné zdravie a bude robiť všetko pre to, aby sa malo dieťa čo najlepšie.

Photo by Josh Willink from Pexels

Múdre deti

Existuje štúdia, ktorá dokazuje, že deti narodené starším rodičom sú inteligentnejšie a talentovanejšie. Aj keď možno celá otázka spočíva v tom, že rodičia majú viac času, ktorý dieťaťu venujú.

Zrelosť

Toto obsahuje dve veci naraz: morálka a finančná situácia. Starší rodičia sú pokojní, skúsení a múdri. Sú to tí najlepší pedagógovia, môžu dieťaťu dať veľa. Zvyčajne je u rodičov v 40-tke finančná situácia lepšia ako bola pred 20 rokmi, takže môžu finančne lepšie zabezpečiť dieťa.

 

Nie je čas na chorobu a starnutie

Ľudia sa morálne cítia mladší a vitálnejší. Nemajú čas na chorobu – majú malé dieťa. Existuje veľa prípadov, keď sa ľudia stredného veku s príchodom dieťaťa radikálne zmenili. Dieťa sa stane motiváciou žiť dlho, zostať aktívny a sledovať svoje zdravie.

Splnenie sna

Niektorým sa nedarilo otehotnieť mnoho rokov. A dieťa, aj keď sa narodilo po 40-tke vám dá nový život a dať dlho očakávané šťastné materstvo.

Tu sú zhrnuté všetky výhody aj nevýhody spojené s tehotenstvom v zrelom veku. Či chcete porodiť alebo nie, je už len na vás. Ak sa na dieťatko tešíte a zdravie vám to dovoľuje, prečo nie?

 

Je dôležité, aby ste urobili tento krok mimoriadne zodpovedne, zvážili všetky možnosti a zmierili sa s rizikami.

Čo by na to? Podeľte sa s nami o svoj názor v komentároch!

Photo by Pixabay from Pexels

Zdroj : takrposto.cc

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

Prečítaj si aj

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

„Ľutujem, že som si adoptovala dcéru – mám pocit, že sa starám o cudzie dieťa“

Istá mamička vyvolala na internete pobúrenie po tom, čo...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre nový zaujímavý trend. Výzvu búrania stereotypov súvisiacich s ich profesiami sa rozhodli prijať ľudia z...

Tínedžer dráždil spolužiačku a uprostred hodiny jej rozopínal podprsenku. Po čase prišla do školy matka študentky a všetko neskutočne vyriešila

Matka tohto tínedžerky pracuje ako zdravotná sestra v nemocnici a počas práce nemôže používať svoj mobilný telefón. Vedenie školy však kontaktovalo vedenie nemocnice a...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci, od tých najmenších ratolestí, cez nás, až po našich starých rodičov. Výber je neskutočne pestrý,...
Verified by MonsterInsights