Toto je tajomstvo množenia slovenských orchideí. Vďaka návodu môžete mať z jednej orchidey až 50 rastliniek

Orchidea – obľúbená kvetina mnohých záhradkárov. Považuje sa za náročnú, avšak mnoho z nich vie kvitnúť aj v domácich podmienkach a nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Ak chcete, aby sa váš príbytok premenil na skleník s rastlinkami, nebudete na to potrebovať veľa peňazí. Ukážeme vám jedinečnú metódu s ktorou sa vám to určite podarí.

Ako rozsadiť orchideu

Zlepšenie rastu koreňov

  1. Kúpte si rašelinník, ktorý nájdete v kvetinárstve za prijateľnú cenu a namočte ho do vody.
  2. Vytvarujte z neho malú guľôčku.
  3. Pripevnite ho nitkou k hlavnému výhonku orchidey.
  4. Nitku si môžete urobiť aj zo starých pančuchových nohavičiek. Bude to elastické a rastlinu to nevysuší.
  5. Zabaľte mach do fólie.
  6. Každý deň ju dávajte z machu dole približne na 1 hodinu. Pri tomto kroku max postriekajte vodou. Po 9-11 dňoch sa na výhonku ukážu korienky. Výhonok zasaďte, keď sa na ňom objaví 3, 4 a viac korienkov.

орхидея

Rozmnožovanie odrezkami

Orchidei, ktorá už odkvitla sa zrezáva stonka. Odmerajte si približne 1 cm od koreňov a odrežte odrezky v dĺžke 10-12 cm.

Odrezky zasaďte v špeciálnej nádobe na orchidey s otvormi na spodnej časti: Na dno nasypte malé množstvo piesku a vyložte ho machom. Polejte a zasaďte odrezky. Vzdialenosť medzi nimi by mala ukazovať 3 cm. Nádobu prikryte fóliou.

Dvakrát denne dajte fóliu preč na 20-25 minút a zľahka pôdu zavlažte. Približne o 4 mesiace neskôr vysaďte rastliny do jednotlivých kvetináčov.

Po 5-7 dňoch kvety pohnojte a predbežne polejte. Potom kvetináč umiestnite do nádoby s vodou zriedenou s hnojivom po dobu 40 minút.

орхидея

Zdieľajte tento zauímavý článok Vaši priatelia si ho určite zamilujú.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto je tajomstvo množenia slovenských orchideí. Vďaka návodu môžete mať z jednej orchidey až 50 rastliniek”