Najnovšie štúdie zistili zaujímavú pravdu o našich domácich miláčikoch: Vedia, kedy klameme

Naše psy bystrejšie, ako si myslíme, a budú nás ignorovať, ak si myslia, že im klameme.

Pokiaľ ide o záležitosť týkajúca sa jedla, psy dokážu rozpoznať klamanie dokonca aj u neznámych ľudí.

Štúdia publikovaná v časopise Proceedings of the Royal Society B testovala, či podobne ako ľudia, aj psy dokážu používať myslenie na posúdenie pravdivosti ľudí.

Zistili, že v niektorých prípadoch psy dokážu pochopiť, keď niekto klame. Ide o niečo, čo primáty a ľudské deti nedokážu.

two dogs sitting on maroon area rugunsplash

„Predtým sme si mysleli, že psy sa budú správať ako deti mladšie než 5 rokov a opice.

Teraz sa nám však naskytla otázka, či by psy vedeli rozoznať, keď niekto klame,“ povedal spoluautor štúdie Ludwig Huber z Viedenskej univerzity.

„Možno si myslia: Tento človek vie to, čo aj ja, no napriek tomu mi dáva nesprávne informácie. „Je možné, že to chápu ako úmyselné zavádzanie, teda klamstvo.“

Ako to otestujete? Pre psov je jedlo vždy hlavným motivátorom.

Vedci vykonali jednoduchý experiment s 260 psami rôznych plemien vrátane bradáčov, retrieverov, border kólií a teriérov, aby našli jedlo ukryté vo vedrách. Podľa vedcov mali psy možnosť postupovať podľa vlastnej intuície, keď dostali zavádzajúce pokyny od človeka o tom, kde sa nachádza ich jedlo.

adult chocolate Labrador retrieverunsplash

Psy dostali dve nepriehľadné vedrá a mali sa držať pokynov neznámeho človeka, aby sa dostali k svojej obľúbenej maškrte.

Človek zaťukal na vedro pamlskom, pozrel sa na psa a podľa štúdie „vyslovením vety „pozri, to je dobrota.“ Psy dostali nejakú informáciu a zároveň aj maškrtu.

Potom psy sledovali, ako druhý neznámy človek vymenil vedro, v ktorom bola odmena. Niekedy to bolo za prítomnosti ďalšieho človeka, inokedy nie.

Výsledkom je, že polovica psov ignorovala ľudské rady o tom, v ktorom vedre je pochúťka, ak daná osoba nebola prítomná v čase, keď sa uskutočnilo striedanie, čo znamená, že psy vedeli, že človek nevie, v ktorom vedre je pochúťka.

Dôležitejšie je, že dve – tretiny psov ignorovali ľudí, ktorí ukazovali na nesprávne vedro, počas toho, ako sa tam menili ľudia, čo naznačuje, že psy vedia, že im ľudia klamú.

Psy ukázali, že sú si vedomí klamania a sledujú skôr svoje vlastné vizuálne vnemy, než ľudskú komunikáciu, ktorá bola opakom toho, čo vedci očakávali.

short-coated black dogunsplash

Vedci poznamenali, že v predchádzajúcich štúdiách sa primáty aj malé deti častejšie riadili radami klamárov, napriek svojim vlastným pozorovaniam toho, čo vedeli, že je pravda, naznačujúc, že ​​psy menej dôverujú ľuďom, ktorí im niečo hovoria a radia – najmä čo sa týka tých neznámych.  Či by tento test obstál aj voči domácim zvieratám a ich majiteľom, nie je známe.

Výsledky však nie sú až také prekvapujúce, keďže predchádzajúce štúdie ukázali, že aj psy vedia klamať.

Dôvodom je ich blízke spolunažívanie s ľuďmi, ktoré ich nielen že pripravilo na interakciu s nami, ale aj na to, že dokonale vedia, ako s nami môžu manipulovať.

 

Zdroj: iflscience.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Najnovšie štúdie zistili zaujímavú pravdu o našich domácich miláčikoch: Vedia, kedy klameme”