Nikto ho skoro nepozná: 14-metrový skalný “budzogáň” v Súľovských vrchoch si ľudia zamilovali

Na Slovensku sa nachádza mnoho unikátnych miest a jedným z nich je aj skalný “budzogáň”. Tento majestátny skalný útvar sa nachádza na vrchu Žibrid (867 m. n. m.)

v Súľovských vrchoch. Má výšku 14 metrov a vznikal počas stáročí zásluhou erozívnej činnosti vody. K jeho vzniku sa viaže aj veľmi zaujímavá legenda.

 

Legenda o obrovi a budzogáni

Podľa legendy rástol na tomto mieste kedysi najväčší strom na svete nazývaný hromodub.

Keď ho uvidel obor, chcel si z neho vyrobiť budzogáň, ktorý sám nemal. Počas toho ako budzogáň z hromodubu vyrábal si nevšimol, že z neho vyteká miazga.

Tou sa prilepil o zem čo ho veľmi rozčúlilo a tak vyrobený budzogáň zapichol do zeme a preklial ho. Budzogáň sa tak premenil na skalný hríb, ktorý môžu turisti obdivovať dodnes.

 

Vedie k nemu náučný chodník

Napriek svojej výške ho kvôli hustému lesu, ktorý budzogáň obklopuje ho nevidno z vrcholu Súľovských skál.

No ak sa chcete ísť prejsť k budzogáňu, vedie k nemu 6,5 kilometrový turistický chodník, ktorý začína v Rajeckých Tepliciach a prechádza ponad obec Zbyňov.

Cesta s 500 metrovým prevýšením by Vám mala trvať asi 2 hodiny. Turistický chodník má dokopy 6 zastávok, pri ktorých sa dozviete niečo viac o okolí.

zdroj: obeczbynov.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nikto ho skoro nepozná: 14-metrový skalný “budzogáň” v Súľovských vrchoch si ľudia zamilovali”