štvrtok, 13 júna, 2024

5 faktov o materskom mlieku, ktoré vás určite prekvapia a netušili ste ich. Je omnoho dôležitejšie, ako si mysleli

Dokonca aj v prípade, že vy sama si uvedomujete dôležitosť a benefity dojčenia, nebudete uvažovať o tom, aké úžasné je materské mlieko. Ide doslova o superpotravinu pre naše novorodené dieťatko.

„Je ťažké uveriť, že telo ženy dokáže poskytnúť dieťaťu tak čarovnú látku akou je materské mlieko,“ hovorí Diana Spaldingová, skúsená pôrodná asistentka.

„Je to ďalší dôkaz toho, čo sme už vedeli.“

Veda má na dojčenie detí materským mliekom takýto názor…

Materské mlieko sa mení podľa pohlavia

Štúdie ukázali, že zloženie materského mlieka sa značne líši od toho, či ním kŕmia chlapca alebo dievča. Najmä mlieko, ktoré je vyrobené pre dievčatko, obsahuje menej tukov a bielkovín ako to, ktoré pijú chlapci.

Ale ešte pozoruhodnejšie je adaptácia mlieka na žiadosť matky v rôznych kultúrach. Štúdia zverejnená z roku 2012 zistila, že zanedbané matky v Keni vyrábajú lepšie mlieko pre svoje dcéry, aby sa v budúcnosti mohla ako zdravá a krásna žena úspešne vydať a zachrániť tak svoju rodinu pred hladom.

lactationlink.

Keď je dieťa choré, materské mlieko mu poskytuje viac ochranných protilátok

Štúdie ukazujú, že počet leukocytov v materskom mlieku sa zvyšuje, keď dieťa ochorie. Ako sa ale táto informácia prenáša z dieťaťa na matku? Existuje teória, že signály naznačujúce potrebu väčšieho množstva protilátok sa prenášajú cez bradavku a ústami dieťaťa.

Jedna žena sa rozhodla uverejniť na Facebooku príspevok o tom, ako sa jej materské mlieko zmenilo po tom, čo jej dieťa ochorelo.

Mallory Smothers  

Dojčenie znižuje pravdepodobnosť výskytu niektorých ochorení

Štúdie ukazujú, že dojčené deti zriedkavejšie trpia astmou a alergiami. Dôvodom môže byť to, že mastné kyseliny nachádzajúce sa v materskom mlieku majú jedinečnú schopnosť posilňovať črevá dojčiat a vedú k zvýšeným reakciám imunitného systému.

Nehovoriac o tom, že nedávne výskumy preukázali, že ľudské bielkoviny z materského mlieka môžu pomôcť pri boji proti rakovine.

Materské mlieko je špeciálne navrhnuté pre naše inteligentné deti

Hoci všetky matky cicavcov produkujú vo svojom mlieku oligosacharidy, ženy-matky sú producentkami super-oligosacharidov s približne 200 druhmi oligosacharidov. Niet sa prečo čudovať, že naše deti nedokážu tráviť tieto jednoduché cukry.

Na druhej strane majú dojčatá zlepšenú výkonnosť čriev, čo im pomáha rýchlejšie tráviť proteíny a iné formy energie.

Na základe týchto úvah sa vedci domnievajú, že ľudia (celkom podvedome) investujú do výroby oligosacharidov, aby svojim deťom poskytli väčší impulz ma rozvoj mozgu.

parents

Materské mlieko počas nočného dojčenia podporuje detský spánok

Dobrá správa pre mamičky, ktoré si chcú čím skôr odvyknúť od nočného dojčenia. Materské mlieko vyprodukované v noci  má vyššiu hladinu nukleotidov ako mlieko, vyprodukované cez deň. Tento objav naznačuje, že mlieko vyprodukované v noci pomáha dieťaťu s ľahším spánkom.

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z...

Prečítaj si aj

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z...

Keď zistia, že je bohatý, chcú sa nasťahovať k synovi: títo rodičia vyvolali diskusiu

Všetci rodičia očakávajú, že jeho deti budú úspešnejšie ako...

Skutočný Príbeh: „Moja matka žiada, aby som otehotnela a dala dieťa sestre – ona nemôže mať deti.“

Keď sa tešíte na svadbu a odpočítavate dni jeden po druhom, myslíte len na to, aký dokonalý bude váš spoločný život so spoločným bytom,...

Svoj byt som si zariadila do socialistického štýlu. Vrátila som sa späť do roku 1986. Susedia ma stále navštevujú

Byt v socialistickom štýle je pre mnohých Slovákov snom aj nočnou morou. Niektorí z nás s takýmto zariadením stále bojujú, najmä keď si ho...

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z nás určite nespája s ničím príjemným. Bohužiaľ, niekedy sa tomu nedá vyhnúť.Ak ste už niekedy...
Verified by MonsterInsights