streda, 24 júla, 2024

„10 vecí, ktoré by som si prial povedať svojim deťom, keď boli mladšie!“ Posledný bod je najdôležitejší

Pri výchove detí nemôže byť rodič nikdy príliš múdry. Snažíte sa dať svojmu dieťaťu to najlepšie, čo sa dá, a ísť mu čo najlepším príkladom, ale vždy urobíte chybu – s odstupom času sme vždy múdrejší, však?

Tu je úprimné svedectvo Grega Boudleho, vyliečeného životného trénera, autora a profesionálneho rečníka a otca štyroch detí. Po rokoch, keď kvôli závislosti stratil roky života svojich detí, si uvedomil, že nikdy nie je neskoro byť dobrým rodičom.

Život nám neustále kladie do cesty prekážky, v ktorých sa potkýname a zlyhávame. Ale nakoniec je dôležité, ako sa k nim postavíme, ako ich prekonáme a čo sa z nich naučíme.

„Moje štyri deti sú už dospelé a som rád, že môžem povedať, že som tvrdo pracoval na tom, aby som s nimi mal zdravý vzťah.

Ale nie vždy to tak bolo. Rozhodnutia, ktoré som urobil počas svojej aktívnej drogovej závislosti, viedli k tomu, že som sa na viac ako desať rokov odcudzil svojim dvom najstarším deťom.

Naučil som sa, že nikdy nie je neskoro byť dobrým rodičom,“ vyznal sa Boudle z celého srdca.

Dostala druhú šancu a bola odhodlaná ju nepremárniť. Neexistoval však spôsob, ako by mohla dohnať stratený čas. Jedine, že by to dohnala. Dlhý čas ho pohlcovali tieto myšlienky, ktoré teraz hodil za hlavu.

Nikdy by však nezabudol na to, čomu vystavil svoju rodinu, keď sa stal závislým, a čo sám stratil. Uvedomil si, že v tých rokoch, „keď boli ich mysle ešte malé a otvorené“, bol vyradený zo života svojich detí, aby sa dozvedeli veci, ktoré im nedokázal vysvetliť.

„Hovorí sa, že najlepší čas na zasadenie stromu bol pred 50 rokmi a druhý najlepší čas je teraz. Keďže čas máme až teraz, využívam dar, ktorý mám,“ povedal otec s odkazom na užitočné vedomosti, o ktoré by sa podelil so svojimi deťmi, keby bol pripravený skôr „zasadiť tieto semená“.

Tu je 10 životných lekcií, ktoré by si Greg Boudle prial povedať svojim deťom, keď boli mladšie! Alebo skôr to, o čo je podľa neho rodič povinný podeliť sa so svojimi deťmi, kým sú malé:

1. Peniaze síce nerastú na stromoch, ale sú dostupné takmer všade.

Chorobou našej spoločnosti je túžba po peniazoch, po dostatku peňazí, aby naše bankové účty nikdy nevyschli. Prekonať to je v pekelne materialistickom svete pekelne ťažká úloha. Ale peniaze nie sú život.

„Žijeme vo svete nekonečnej hojnosti a bohatstvo musí cez nás neustále prúdiť. Keď zastavíme tok, ktorý odchádza, obmedzíme to, čo sa môže dostať dovnútra. Obmedzujeme aj vplyv, ktorý máme na svet, a práve preto sme tu.

Hojnosť je vraj Božím darom pre nás a to, ako ju využívame, je naším darom pre neho,“ hovorí Boudle.

2. Každý deň si nájdite čas na tiché sedenie a ničnerobenie

Inými slovami, meditujte. „Naša západná kultúra nás naučila, že tajomstvom šťastia je úspech a zaneprázdnenosť. Moja osobná skúsenosť je, že je to úplne nepravdivé. Šťastie už existuje v každom z nás. Ak si nikdy nenájdeme čas pozrieť sa do svojho vnútra, možno ho nikdy neuvidíme,“ hovorí otec.

3. Prijmite svoju bolesť a svoje boje

Najbolestivejšie pre rodiča je vidieť svoje dieťa, ako bojuje a trpí. Jeho inštinktívnou reakciou je chcieť ho chrániť.

„Kedysi som si myslel, že to je moja úloha ako otca. Ale ak sa nám podarí ochrániť ich pred všetkou bolesťou, nikdy nedostanú šancu rásť. Všetok rast pochádza z výziev v našom živote a tie sú zvyčajne bolestivé,“ objasňuje Greg.

4. Vyberajte si zážitky namiesto materiálnych darov

Ako dieťa „na Vianoce bolo okolo stromčeka vždy veľa darčekov, ale nepamätám si, aké to boli. Pamätám si však vône, hudbu a to, že celá naša rodina bola v jednej miestnosti a plne prítomná jeden pre druhého,“ spomína Boudle a zároveň vyjadruje pointu.

5. Šťastie vedie k úspechu (nie naopak)

„Trvalo mi takmer 50 rokov, kým som na to prišiel,“ priznal Greg. Odškrtnutie niečoho zo zoznamu želaní vedie len k ďalším želaniam, čo je začarovaný kruh, ktorý sa nikdy neskončí.

Nesústreďujte sa na nedostatok nejakej položky, sústreďte sa na šťastie, ktoré vám prináša to, čo máte!

6. Moje potreby sú mojou zodpovednosťou, rovnako ako vaše potreby sú vašou zodpovednosťou

Mnohí rodičia majú tendenciu žiť svoje vlastné sny prostredníctvom svojich detí, a to je nesprávne. Hoci sami seba presviedčame, že je to v ich najlepšom záujme, nie je to tak.

„Každý z nás tu má svoj jedinečný cieľ, ktorý má naplniť, a kladenie očakávaní na naše deti, aby plnili našu úlohu, ich len odvádza od tej ich.

Všetci máme cenné skúsenosti, o ktoré sa môžeme podeliť so svojimi deťmi, ale môžeme im poskytnúť len autobiografickú perspektívu, z ktorej si vyberú, čo si zoberú a čo opustia,“ bystro argumentuje otec.

7. „Ja neviem.“

„Vyrastal som v presvedčení, že mojou povinnosťou ako rodiča je mať vždy odpovede na otázky mojich detí.

Ako malý chlapec som bol super zvedavý a stále si pamätám na niektoré bláznivé odpovede, ktoré mi rodičia dávali, len aby ma umlčali.

Ale to, že svojim deťom poviem, že neviem, im umožňuje vytvoriť si realistickejší obraz o tom, kto som, a zároveň otvára priestor pre lepší vzťah, keď spoločne hľadáme odpovede,“ priznal Greg.

8. To, kto ste, sa veľmi líši od toho, čo robíte

„Všetci nosíme v živote veľa klobúkov. Mnohé z nich nám sedia dobre, iné nie až tak veľmi. Šťastie je, keď zosúladíme to, čo robíme, s tým, kým sme.

Je to neustály proces s mnohými chybami na tejto ceste. Bez ohľadu na to, koľko chýb urobíme, do koľkých rôznych vecí sa v živote pustíme, to, kým sme, sa nikdy nezmení,“ hovorí Boudle.

9. Nikdy sa neprestaňte hrať

Život je rad vážnych rozhodnutí, ktoré je nezodpovedné brať na ľahkú váhu. Nemali by sme však byť takí strnulí, aby sme každý deň svojho života brali ako zodpovednosť.

Musíme sa vedieť uvoľniť, hrať sa, žartovať, nechať vystúpiť do popredia naše detské ja. To, že sme dospelí, neznamená, že sa nemôžeme hrať, zabávať, uvoľniť sa, aby sme, keď si to situácia opäť vyžiada, mohli s čistou mysľou prijať výzvy.

10. Vaše najväčšie životné zápasy sú veci, pre ktoré ste sa narodili

Neustále si kladieme otázku: Kto vlastne sme? Prečo sme tu? Aká je naša životná cesta? Jasnú, definitívnu odpoveď sa však možno nikdy nedozvieme. Môžeme však vycítiť, že sme tu z nejakého dôvodu. Náš život musí mať nejaký zmysel. A táto myšlienka je mantrou, ktorá nás vedie na našej ceste.

„Tvoje najväčšie zápasy v živote sú veci, pre ktoré si sa narodil.“ Neviem, kde som to počul, pretože jedného dňa som sa zobudil a bolo to tam. Viem len, že pocit, ktorý mám, keď žijem podľa tejto mantry, sa vo mne napĺňa. Ak to funguje aj pre moje deti alebo pre kohokoľvek iného, je to bonus,“ podelil sa o svoje pocity Greg Boudle.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Prečítaj si aj

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Doma si robíme CHUTNÝ bujón bez éčok – V obchode ho už nekupujeme. Takto si ho urobte aj vy

Vôňa tohto domáceho bujónu sa po uvarení polievky bude...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Lekári povedali mamičke s nadváhou, že je najlepšie ukončiť tehotenstvo – keď jej rozrezali brucho, všetci zostali ticho

Stať sa rodičom znamená pozrieť sa na svoj život z úplne novej perspektívy. Keď príde na svet nový život, ako rodič urobíte všetko pre...

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom trvalého puta dôvera a úprimnosť. Žiaľ, nevera je problém, s ktorým sa môžu stretnúť aj...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je to však naozaj pravda? Viera v nesmrteľnosť duše je základom väčšiny náboženstiev a môže byť...
Verified by MonsterInsights