streda, 24 júla, 2024

6 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť, ak máte zápchu. 90% ľudí robí jednu vec zle a môžu si uškodiť

Keď máte zápchu, posledná vec, ktorú chcete urobiť, je nevedomky zhoršiť situáciu. Tu je 6 vecí, ktoré by ste mali vylúčiť zo svojej každodennej rutiny, keď bojujete so zápchou, pretože podľa portálu LiveStrong.com môžu spôsobiť, že vaše črevá budú ešte viac zablokované.

1. Konzumácia spracovaných potravín

Od vašich obľúbených mrazených, hotových jedál až po rýchle občerstvenie, spracované potraviny môžu byť vhodnou voľbou, ale spomaľujú trávenie a môžu spôsobiť zápchu .

Na jednej strane spracovaným potravinám často chýba vláknina, ktorá môže narušiť trávenie a zhoršiť existujúce problémy v gastrointestinálnom systéme. Obsahujú tiež veľké množstvo trans-tukov, ktoré zvyšujú zápal čriev , a prísady, ako sú konzervačné látky, sladidlá alebo farbivá, ktoré môžu ovplyvniť rovnováhu mikrobiómu.

Čo môžete namiesto toho urobiť: Minimalizujte spracované potraviny a namiesto toho jedzte potraviny bohaté na vlákninu, ako je zelenina, ovocie, strukoviny a celozrnné výrobky. Buďte však opatrní s obilninami obsahujúcimi lepok , ako je pšenica, jačmeň, raž, špalda, kamut a tritikale, pretože tie môžu v niektorých prípadoch spôsobiť aj zápchu.

2. Konzumácia alkoholu

Ak trpíte zápchou, alkohol môže situáciu len zhoršiť.

Pri veľkom množstve alkoholu totiž strácame viac tekutín, čo vedie k dehydratácii . Ak sa nestaráme o dostatočnú hydratáciu, teda ak stratíme veľa vody a nenahradíme ju, môže to zvýšiť riziko zápchy.

Neexistuje však žiadny výskum, ktorý by podporoval priamu súvislosť medzi konzumáciou alkoholu a zápchou , a je možné, že tieto účinky sa líšia od človeka k človeku (napríklad niektorí ľudia pociťujú hnačku po nočnom pití).

Čo môžete urobiť namiesto toho: Obmedzte konzumáciu alkoholu a pite čo najviac vody . Aby ste pôsobili proti dehydratačnému účinku alkoholu, skúste ku každému poháru alkoholu vypiť pohár vody alebo inej nealkoholickej tekutiny.

3. Spotreba kofeínu

Verte či nie, k vzniku zápchy môže prispieť aj obyčajná ranná káva . Hoci je pravda, že kofeín dokáže stimulovať sťahovanie svalov tráviaceho systému a tým aj vyprázdňovanie, môže spôsobiť aj zápchu .

Rovnako ako alkohol, kofeín (najmä pri konzumácii vo veľkých množstvách) dehydruje telo , čo môže ovplyvniť fungovanie črevného systému.

Čo môžete namiesto toho urobiť: Ak máte zápchu, vyberte si nápoje bez kofeínu a vyhýbajte sa kofeínovým potravinám, ako je čokoláda.

4. Vyhýbanie sa cvičeniu

Aj keď pocit plnosti a prípadná bolesť brucha môže sťažiť pohyb , zápche sa pravdepodobne nezbavíte jednoduchým ležaním na gauči.

Nedostatok pohybu spomaľuje prechod potravy cez hrubé črevo. To môže byť obzvlášť veľký problém pre tých, ktorí musia veľa ležať v posteli alebo sa nemôžu dostatočne hýbať kvôli zdravotným problémom.

Čo môžete urobiť namiesto toho: Ak ste fyzicky schopní, vstaňte z postele a zacvičte si . Hrubé črevo reaguje na fyzickú aktivitu, takže pravidelné cvičenie podporuje jeho fungovanie. Aj ľahká prechádzka môže byť prospešná.

Okrem toho zohrávajú brušné svaly dôležitú úlohu pri vyprázdňovaní. Takže akékoľvek cvičenie, ktoré stimuluje tieto svaly, môže pomôcť aj pri zápche.

5. Užívanie potravinových doplnkov s obsahom železa a vápnika

Potravinové doplnky môžu zhoršiť žalúdočné ťažkosti , alebo môžu byť priamo ich zdrojom. Metaanalýza z februára 2015 v PLOS One zistila, že doplnky železa zrejme menia mikrobióm v čreve a spôsobujú zápal vo výstelke, čo môže spôsobiť gastrointestinálne problémy, ako je zápcha.

Podobne, doplnky vápnika môžu mať väzbový účinok, čo môže niekedy spôsobiť plynatosť, zápchu a nadúvanie.

Čo môžete namiesto toho urobiť: Ak užívate doplnky železa alebo vápnika kvôli zdravotným problémom, určite sa poraďte so svojím lekárom skôr, ako ich prestanete užívať. Váš lekár vám pravdepodobne odporučí alternatívu, napríklad jesť viac potravín bohatých na železo alebo vápnik.

6. Nepreháňajte to s preháňadlami

Laxatíva sa používajú na liečbu zápchy , ale ak sa používajú nesprávne, môžu zápchu zhoršiť . Viac ako 90% ľudí ich použije nesprávne, čo môže spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie.

Laxatíva umelo stimulujú alebo dráždia nervy v hrubom čreve , čo spôsobuje stiahnutie črevného svalstva a odsun stolice z tela. Dlhodobé užívanie však môže poškodiť nervy v hrubom čreve a zabrániť črevám, aby sa samovoľne sťahovali – aj keď pri novších typoch preháňadiel je to menej pravdepodobné.

Čo môžete namiesto toho urobiť: Snažte sa piť teplé tekutiny, najmä ráno, vypite počas dňa ešte 2-4 poháre vody a jedzte sušené slivky a otruby. Ak to nepomôže, požiadajte svojho praktického lekára alebo lekárnika o radu, aké preháňadlo zvoliť (každé uľavuje od zápchy iným spôsobom) a o radu, ako dlho liek užívať. Na začiatok môžete vyskúšať niečo šetrnejšie, napríklad zmäkčovač stolice.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Prečítaj si aj

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Doma si robíme CHUTNÝ bujón bez éčok – V obchode ho už nekupujeme. Takto si ho urobte aj vy

Vôňa tohto domáceho bujónu sa po uvarení polievky bude...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Lekári povedali mamičke s nadváhou, že je najlepšie ukončiť tehotenstvo – keď jej rozrezali brucho, všetci zostali ticho

Stať sa rodičom znamená pozrieť sa na svoj život z úplne novej perspektívy. Keď príde na svet nový život, ako rodič urobíte všetko pre...

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom trvalého puta dôvera a úprimnosť. Žiaľ, nevera je problém, s ktorým sa môžu stretnúť aj...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je to však naozaj pravda? Viera v nesmrteľnosť duše je základom väčšiny náboženstiev a môže byť...
Verified by MonsterInsights