streda, 24 júla, 2024

Odvážne rozhodnutie matky zachránilo život jej dievčatku s menej ako 1% šancou na prežitie

Napriek tomu, že jej lekári tvrdili, že jej dieťa nemá šancu na prežitie, Andi Mahoneyová sa s takýmto osudom rozhodne odmietla zmieriť.

Dnes jej dvojročná dcéra Emmie bojuje so svojím nezvyčajným a často smrteľným ochorením a je dôkazom vytrvalosti, viery a vedeckého pokroku.

Keď Andi Mahoneyová prvýkrát počula zlú správu.

V novembri 2020 sa cesta Andi Mahoneyovej začala bežnou návštevou lekára na 20-týždňovom vyšetrení, keď ju čakalo desivé prekvapenie. Vyšetrenie odhalilo, že jej dieťa má obojstrannú agenézu obličiek, čo je stav charakterizovaný absenciou vývoja obličiek.

Štatistiky uvádzajú, že tento stav postihuje približne jedno z 5 000 narodených detí v USA. Okrem toho sa viac ako 40 % detí s týmto ochorením narodí mŕtvych a tie, ktoré sa narodia živé, zvyčajne prežijú len niekoľko hodín.

Andiho cesta sa práve začala.

Andi sa však nechcela tak ľahko vzdať. Krátko po vyšetrení sa pustila do hľadania špecialistu, nakoniec sa spojila s doktorom Ruebenom Quinterom z Fetálneho inštitútu v Miami a podnikla šesťhodinovú cestu do nemocnice.

© Andi Mahoney via Daily Mail

Doktor Quintero jej vysvetlil, že v Spojených štátoch sa ročne diagnostikuje len približne 0,013 % prípadov a prežitie sa stáva takmer nemožným kvôli nedostatku tekutín v tele. Bez funkčných obličiek dieťa nie je schopné vylučovať ani prijímať tekutiny tak, ako sa očakáva.

Hoci presná príčina tohto stavu nie je známa, štvrtina prípadov vykazuje genetickú zložku. Okrem toho bilaterálna agenéza obličiek alebo Potterov syndróm brzdí vývoj pľúc dieťaťa. Z tohto dôvodu musela Andi počas svojho tehotenstva prijímať infúzie tekutín pre dieťa počas desiatich týždňov.

Až kým ju nečakalo ďalšie desivé prekvapenie.

V rozhovore Andi spomínala na všetky svoje dôsledné cesty do Miami, aby získala viac tekutín a udržala Emmie pri živote, pretože dieťa bolo od týchto tekutín závislé pri dýchaní. Keď dosiahla medzník 34. týždňa, zažila neprirodzené prasknutie membrány.

© Andi Mahoney via USA Today

Prasknutá membrána znamená prasknutie plodového vaku pred začiatkom pôrodu, čo výrazne zvyšuje riziko infekcie. Andi pri svojom pátraní našla nemocnicu v Stanforde v Kalifornii, ktorá je známa tým, že zvládla predchádzajúce prípady pôrodu za podobných okolností.

Emmie sa narodila.

Andi si na tento moment spomína s emóciami: „Naskočila som na let z Jacksonville do Kalifornie s prasknutými blanami. Chcela som ísť niekam, kde mi doručia moju Emmie. Tiež mi dali nádej, že bude žiť.“

Počas pôrodu boli zdravotníci pripravení okamžite podať malej Emmie kyslík a rýchlo ju previezť na operačný sál. To znamenalo, že Andi sa so svojím dievčatkom stretla až po skončení operácie. Tieto prvé dni boli plné neistoty a množstva čakania.

Bitka však ešte nebola vyhratá.

Emmie prišla na svet 24. marca 2021, pričom lekári jej poskytovali životne dôležitú podporu kyslíkom a pomáhali jej v boji o prežitie. Úplné výzvy však ešte neboli prekonané. Emmiine nedostatočne vyvinuté pľúca a naliehavá potreba obličky predstavovali značné obavy.

Hoci sa ľudia zvyčajne rodia s dvoma obličkami, život len s jednou môže stále udržať zdravý život. Obličky zohrávajú kľúčovú úlohu pri filtrovaní odpadu z tela a udržiavaní rovnováhy tekutín.

© Andi Mahoney via Daily Mail

Transplantácia obličky

Andiho darcovstvo obličky jej dcére prinieslo záblesk nádeje. Transplantácia, ktorá sa uskutočnila 25. júla 2023, priniesla chvíľu úľavy a radosti. Vyjadrila sa: „Dostala som najlepšiu správu v živote, keď som sa dozvedela, že máme zhodné krvné skupiny a že mi schválili operáciu.“ Bez váhania vedela, že svoju obličku musí dať Emmie.

Pobyt Emmie v nemocnici bol predĺžený až do jej šiestich mesiacov. Aj po odchode sa musela vrátiť do kalifornskej nemocnice na dialýzu, procedúru nevyhnutnú na odstránenie prebytočnej tekutiny a odpadu z krvi, ktorá jej zabezpečila prežitie až do transplantácie od matky.

Následne sa rodina presťahovala do Atlanty v štáte Georgia, aby bola bližšie k detskej nemocnici Children’s Healthcare of Atlanta, čo umožnilo dva roky domácej ambulantnej dialýzy.

Tá pokračovala až do jej dva a pol roka, keď zlepšenie jej zdravotného stavu znamenalo ukončenie dialyzačnej liečby. Rodina Mahoneyovcov sa aktívne zasadzuje aj o to, aby aj ostatní zvážili možnosť stať sa darcami obličiek.

foto:Andi Mahoney via Daily Mail

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Prečítaj si aj

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Doma si robíme CHUTNÝ bujón bez éčok – V obchode ho už nekupujeme. Takto si ho urobte aj vy

Vôňa tohto domáceho bujónu sa po uvarení polievky bude...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Lekári povedali mamičke s nadváhou, že je najlepšie ukončiť tehotenstvo – keď jej rozrezali brucho, všetci zostali ticho

Stať sa rodičom znamená pozrieť sa na svoj život z úplne novej perspektívy. Keď príde na svet nový život, ako rodič urobíte všetko pre...

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom trvalého puta dôvera a úprimnosť. Žiaľ, nevera je problém, s ktorým sa môžu stretnúť aj...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je to však naozaj pravda? Viera v nesmrteľnosť duše je základom väčšiny náboženstiev a môže byť...
Verified by MonsterInsights