V Anglicku vznikla farma na pestovanie nábytku. Niečo podobné sme ešte nevideli

 

Anglický podnikateľ si na svojom pozemku vytvoril najneobvyklejšiu farmu. Pestuje na nej exkluzívny … nábytok a vybavenie, pričom využíva unikátnu technológiu, ktorá pomáha stromom rásť a postupne sa meniť na stoličku alebo stôl, stolnú lampu alebo rám na zrkadlo. Farmár tvrdí, že ak k svojím zručnostiam a tvorivej inšpirácii pustí matku prírodu, potom s jej pomocou sa môže ktokoľvek stať sa majiteľom skutočne živého nábytku.

Ako sa ukázalo, od nepamäti existuje špeciálny typ výroby nábytku – jeho kultivácia. Dokonca aj starí Gréci a Egypťania mali radi takéto experimenty – vytvorenie živého nábytku pomocou špeciálnej techniky tvarovania a štepenia korún stromov. Samostatne kultivované exkluzívne stoličky alebo dokonca stoly sa na konci kreatívneho procesu stali osobitnou pýchou tvorcov. Aj na našom webe často píšeme o kreatívnych ľuďoch, ktorí vlastnoručne vytvárajú skutočne jedinečné majstrovské diela, ktoré sa neskôr stali cennými výtvormi.

Na základe jednoduchých manipulácií s korunami stromov sa na začiatku minulého storočia zrodil špeciálny druh umenia – Pooktre, ktorého zakladateľmi boli John Krubsack a Axel Erlandson. Tento druh tvorby živého sochárstva je v Európe pomerne populárny nielen ako hobby ale sa aj aktívne sa používa v krajinnom dizajne.

V roku 2006 prišiel Angličan Gwein Munro s vynikajúcou myšlienkou vytvoriť plnohodnotnú farmu s kompletným výrobným cyklom. Založil celý podnik na masové pestovanie živého nábytku a interiérových predmetov, ktoré nazval Full Grow.

Na dosiahnutie rastu stromu v požadovanej konfigurácii je na začiatku jeho vývoja prerezaný tak, že koruna je vytvorená napríklad vo forme stoličky alebo kresla alebo akéhokoľvek iného kusu nábytku.

Po vhodnom prerezaní nasleduje štiepenie, aby mohol vzniknúť pevný kus dreva bez spojovacích prvkov. Potom nasleduje niekoľko rokov neustálej starostlivosti.

Tento druh výsadby si vyžaduje špeciálnu ochranu pred všetkými druhmi hmyzu, ako aj zvierat, ktoré v zime obľubujú kôru. Spočiatku majiteľ farmy nebral do úvahy tento faktor, takže jeho prvé dva roky boli zbytočné. Prvé výsadby zničili kravy a druhé zajace, ktoré poškodili mladé kmene stromov.

Na jeho farme ročne vyrastie až 50 exkluzívnych kusov nábytku a interiéru. Samozrejme, ich tvorba trvá dlhý čas – od 4 do 8 rokov za predpokladu, že výsadba bola efektívna a neumožnila chorobám, škodcom, suchu alebo mrazu zničiť vytvorené živé kusy nábytku.

V súčasnosti sa na tejto nezvyčajnej farme pestuje približne 400 kusov rôznych stoličiek, rámov na zrkadlá, lámp a originálnych stolov.

Samozrejme aj cena takýchto dizajnových kúskov nábytku bude zaujímavá, ale odzrkadľuje originalitu a jedinečnosť. Koniec koncov, všetko čo človek vytvára vlastnoručne s láskou a inšpiráciou, má osobitnú hodnotu.

 

Čo poviete na tento neobvyklý nábytok, ktorý kopíruje prirodzený vzhľad toho, čo vytvorila sama Matka príroda?

Zdroj : https://novate.ru/blogs/251118/48538/

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V Anglicku vznikla farma na pestovanie nábytku. Niečo podobné sme ešte nevideli”