Nová štúdia zistila, že konope môže zastaviť klesanie počtu včiel!

Náš svet je uprostred ekologickej krízy, všade nás obklopujú nerozložiteľné plasty a včelám hrozí vyhynutie. Avšak najnovšia štúdia z Kolorádskej univerzity zistila, že priemyselné konope môže pomôcť znížiť pokles včelej populácie ako informuje portál Forbes. Znižovanie počtu včiel je obrovským ekologickým problémom, pretože včely sa starajú o najdôležitejšiu surovinu – peľ. 

 

Brown and Black Bee on Yellow Flower Nectar

Zdroj: pexels.com

 

Nová nádej

Podľa vedcov, väčšina rastlín konope kvitne medzi júlom a septembrom čo sa prelína s obdobím, keď je nedostatok peľu z iných rastlín. Pre účely spomínanej štúdie bolo “odchytených” 2000 včiel (23 rôznych druhov medzi, ktorými bola aj včela medonosná). Týchto 23 druhov predstavuje 80% zo všetkých druhov v regióne, kde bola štúdia vykonaná. Počet kolónii včiel v USA klesal kvôli faktorom ako sú rôzni škodcovia, pesticídy a podvýživa včelstva kvôli nedostatku peľu ako tvrdí Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA). Objav tejto štúdie poukazuje na to, že konope by sa mohlo stať novým zdrojom peľu pre včely čo pomôže zachovať populáciu včiel a zachrániť ju pred vyhynutim. 

 

Close Up Photo of Yellow and Black Wasp

Zdroj: pexels.com

 

Priemyselné konope má mnoho využití

Určite sa niektorí z Vás pýtajú “Nie je konope marihuana?”. Určite nie tento druh. Síce je konope jej odrodou ale priemyselné konope je používané na výrobu papiera, oblečenia, textilu, biorozložiteľných plastov a mnoho iných tovarov. Je dôležité podotknúť to, že priemyselné konope neprodukuje nektár čo znamená, že včely z týchto rastlín nevyrobia med. Autori tejto štúdie podotýkajú to, že ak sa sadenie konope rozšíri bude to znamenať aj náraz počtu škodcov. To preto autori hľadajú plán akoby ochránili opeľovačov a pritom by sa zbavili škodcov, ktoré rastliny ničia.

 

CBD Assorted Products

Zdroj: pexels.com

 

Veľký prínos pre ekonomiku

Okrem včiel sú prenášačmi peľu aj vtáky, netopiere, motýle a kolibríky. Títo všetci opeľovači sú tak pre životný cyklus rastlín a úrody veľmi dôležití. Bývali prezident USA, Barack Obama, vytvoril Útvar pre zdravie opeľovačov ešte v roku 2014 aby sa pokúsil odvrátiť znižovanie včelej populácie. Rezort agrikultúry Spojených štátov Amerických (USDA) potvrdil, že počet včelých úľov klesol zo 6 miliónov (40. roky minulého storočia) na 2,5 milióna v roku 2017. Podľa USDA, včely medonosné tak pridávajú výnos 15 miliárd dolárov (cca 13,8 milárd eur) vypestovanej úrode.

 

Honey Bee's

Zdroj: pexels.com