Film Nákaza z roku 2011 má obrovskú sledovanosť kvôli momentálnej situácií vo svete.

V roku 2011 prišiel do kín film s názvom „Nákaza“ od režiséra Stevena Soderbergha. Napriek hviezdnemu obsadeniu zostal takmer bez povšimnutia. V celosvetovom zozname kasových trhákov získal iba 61. miesto.

Avšak na pozadí šíriaceho sa koronavírusu COVID-19, v ňom môžete nájsť priam až podozrivé množstvo náhod.

Film Nákaza sa určite oplatí vidieť: Jednu z hlavných rolí obsadila geniálna Gwyneth Paltrowová, ktorá hrá po boku Matta Damona či Kate Winsletovej alebo Judea Lawa.  Samotný Soderberg sa o scenári radil so skutočnými odborníkmi vrátane centra pre prevenciu a kontrolu chorôb v USA.

Dej filmu začína od momentu, kedy sa Gwyneth Paltrowová v úlohe Beth Emhoffovej,  počas cesty do Číny nakazí neznámym vírusom. Potriasla si ruku s kuchárom, ktorý pripravoval nakazené bravčové mäso. Je zvláštne, že prvým nosičom vírusu je netopier.

Žena sa vráti domov a infikuje svoju rodinu. Vo filme sa choroba prenáša dotykom. Ukazuje sa však, že jej manžel (Matt Damon v roli Mitcha Emhoffa) má imunitu, a preto sa ako jediný zachráni.

Warner Bros. Pictures

Hollywoodsky vírus je oveľa nebezpečnejší ako vírus COVID-19: vo filme zabil 26 miliónov ľudí, zatiaľ čo v skutočnosti počet úmrtí sa v súčasnosti pohybuje okolo 15 000. Vo filme sa tiež objavuje karanténa a vlády vyzývajú občanov, aby sa izolovali, najmä po tom, čo došlo k prepuknutiu choroby v Chicagu.

Nárast záujmu o film veľmi prekvapil scenáristu Scotta Burnsa.

V rozhovore pre časopis Fortune potvrdil, že tvorcovia si stanovili za úlohu ukázať, ako moderná spoločnosť nie je pripravená na tento druh epidémie.

Warne;;;;;;;r Bros. Pictures

„Podobnosti medzi filmom a koronavírusom sú mierne, náhodné a vlastne nie také dôležité. Oveľa dôležitejšia a presnejšia bola reakcia verejnosti, šírenie strachu a dominový efekt,“ uvádza Burns.

Scenárista mal pravdepodobne na mysli najmä jednu z postáv, blogera Alana Crumvieda (Jude Law), nadšenca konšpiračných teórií. Crumvied šíri neopodstatnené fámy o víruse a liečbe, ktorá v skutočnosti nepomáha.

„Na tomto ma najviac zaujalo to, ako by sa šírenie dezinformácií mohlo stať rovnako rozsiahlym a nebezpečným ako vírus,“ priznáva Burns.

NÁKAZA [CZ] OFFICIAL TRAILER HD

Film „Nákaza“ sleduje rychlé šíření smrtícího vzduchem přenosného viru, který nemocné zabíjí během několika dnů. S rychlým šířením epidemie se lékaři po celé…

Videli ste už tento film?

zdroj:csfd.cz