Takéto opatrenia zaviedla prezidentka Zuzana Čaputová! Prezidentský palác žije ekológiou:

V poslednom čase je slovné spojenie ekologická kríza čím ďalej tým viac skloňované. Naša planéta je znečistená a rôzne nové ekologické opatrenia by mali hroziacu katastrofu aspoň spomaliť. No aktivisti na plážach stále nájdu rôzny odpad, ktorý sa nemá čas rozpadnúť ani po dlhých rokoch. Našťastie naša prezidentka, Zuzana Čaputová, začína v Prezidentskom paláci zavádzať rôzne ekologickejšie riešenia, ktoré by nášmu životnému prostrediu mali pomôcť.

Rok 2020 považujem za rok príležitostí. Parlamentné voľby nás čakajú už o niekoľko týždňov a sú veľkou príležitosťou rozhodnúť o budúcnosti Slovenska. Chcem Vás preto požiadať o účasť vo voľbách. U niektorých z vás to bude možno jednoduché rozhodnutie, u niektorých to chce možno prekonať aj pocit frustrácie alebo rôzne dilemy. Za každých okolností sa vás však budem snažiť motivovať, aby sme si všetci svoje volebné právo uplatnili. Nech už budete počas volieb kdekoľvek – doma alebo v zahraničí. Na podanie žiadosti o voľbu poštou zo zahraničia zostávajú už len 2 dni. Zostaňte srdcom doma aj počas volieb a urobte tých pár nevyhnutných krokov k tomu, aby aj váš hlas mohol prispieť k tomu, ako bude vyzerať Slovensko po voľbách. https://volby.srdcomdoma.sk/

No Description

Veľké zmeny

O týchto zmenách informuje Martin Strižinec, ktorý je hovorcom prezidentky. Jej hlavným cieľom je tak minimalizácia odpadu a zabezpečenie jeho efektívnej recyklácie. „Plastové fľaše nahradili sklené a voda v džbánoch. Eliminuje sa počet barelov s vodou, čím sa zásadne znížil počet použitých jednorazových plastových pohárov,” spomína Strižinec. Ďalej informuje o tom, že klasické papierové utierky nahradili uterákmi a červenú dali aj kapsulovým kávovarom. “…odpad z mletej kávy sa začal kompostovať. Testuje sa dodávka bezobalovej kávy,” dodáva hovorca.

 

Majú plány aj do budúcnosti

Šetriť sa bude aj s papierom a to by mala zaručiť obojstranná tlač všetkých dokumentov. V kanceláriách taktiež môžete nájsť separátne koše na plast, papier, komunálny odpad či textil a elektroodpad. Hovorca spomína aj iniciatívy, ktoré chcú dosiahnuť v budúcnosti: „Uvažujeme aj o ďalších projektoch, napríklad o bezpesticídovej zóne v Prezidentskej záhrade a chove včiel, vybudovaní nádrží na zadržiavanie dažďovej vody alebo obmedzení spotreby elektrickej energie.“ Kvôli týmto zmenám bol do Prezidentského paláca privolaný aj Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Ten má pomocou prvotného auditu a auditu počas roka zistiť či bolo zavedenie týchto zmien efektívne.

Vážim si ocenenie Osobnosť roka 2019, ktorú mi včera udelil časopis Forbes Slovensko. Teší ma hlavne dôvod ocenenia – na znak toho, že zmena je možná a že politika sa dá robiť inak, ako sa doposiaľ robila. Práve s týmto cieľom pristupujem k výkonu svojho mandátu. Narábať s verejnou mienkou cez strach, hrozby a cez vykresľovanie verejného nepriateľa, čoho sme dnes stále viac a viac svedkami, to je veľmi tenký ľad, ktorý môže spoločnosť odviať z demokracie na celkom inú cestu. Preto som aj pri preberaní ceny na slávnostnom galavečere povedala, že stojíme na križovatke. Musíme si všetci byť vedomí zodpovednosti, ktorú voči voličom máme. Buďme optimistickí, že veci sa dajú zmeniť k lepšiemu a ak to nevzdáme, môžu byť aj našim pričinením lepšie. zdroj foto: Forbes

No Description

To, že je Zuzana Čaputová v tejto oblasti odborníčka na slovo vzatá svedčí aj fakt, že nás reprezentovala na Klimatickom summite OSN. V roku 2019 mala tú česť predniesť príhovor, čo sa však nepodarí každému politikovi. Koniec koncov jej volebná kampaň bola zameraná aj na ochranu životného prostredia čo označila za svoju prioritu. Tomuto sľubu neostala nič dlžná a snaží sa tak ísť aj iným oficiálnym inštitúciám v tomto smere príkladom.