Takéto opatrenia zaviedla prezidentka Zuzana Čaputová! Prezidentský palác žije ekológiou:

V poslednom čase je slovné spojenie ekologická kríza čím ďalej tým viac skloňované. Naša planéta je znečistená a rôzne nové ekologické opatrenia by mali hroziacu katastrofu aspoň spomaliť. No aktivisti na plážach stále nájdu rôzny odpad, ktorý sa nemá čas rozpadnúť ani po dlhých rokoch. Našťastie naša prezidentka, Zuzana Čaputová, začína v Prezidentskom paláci zavádzať rôzne ekologickejšie riešenia, ktoré by nášmu životnému prostrediu mali pomôcť.

Veľké zmeny

O týchto zmenách informuje Martin Strižinec, ktorý je hovorcom prezidentky. Jej hlavným cieľom je tak minimalizácia odpadu a zabezpečenie jeho efektívnej recyklácie. „Plastové fľaše nahradili sklené a voda v džbánoch. Eliminuje sa počet barelov s vodou, čím sa zásadne znížil počet použitých jednorazových plastových pohárov,” spomína Strižinec. Ďalej informuje o tom, že klasické papierové utierky nahradili uterákmi a červenú dali aj kapsulovým kávovarom. “…odpad z mletej kávy sa začal kompostovať. Testuje sa dodávka bezobalovej kávy,” dodáva hovorca.

 

Majú plány aj do budúcnosti

Šetriť sa bude aj s papierom a to by mala zaručiť obojstranná tlač všetkých dokumentov. V kanceláriách taktiež môžete nájsť separátne koše na plast, papier, komunálny odpad či textil a elektroodpad. Hovorca spomína aj iniciatívy, ktoré chcú dosiahnuť v budúcnosti: „Uvažujeme aj o ďalších projektoch, napríklad o bezpesticídovej zóne v Prezidentskej záhrade a chove včiel, vybudovaní nádrží na zadržiavanie dažďovej vody alebo obmedzení spotreby elektrickej energie.“ Kvôli týmto zmenám bol do Prezidentského paláca privolaný aj Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Ten má pomocou prvotného auditu a auditu počas roka zistiť či bolo zavedenie týchto zmien efektívne.

To, že je Zuzana Čaputová v tejto oblasti odborníčka na slovo vzatá svedčí aj fakt, že nás reprezentovala na Klimatickom summite OSN. V roku 2019 mala tú česť predniesť príhovor, čo sa však nepodarí každému politikovi. Koniec koncov jej volebná kampaň bola zameraná aj na ochranu životného prostredia čo označila za svoju prioritu. Tomuto sľubu neostala nič dlžná a snaží sa tak ísť aj iným oficiálnym inštitúciám v tomto smere príkladom.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Takéto opatrenia zaviedla prezidentka Zuzana Čaputová! Prezidentský palác žije ekológiou:”