Ekologickejšie Taliansko: Obyvateľom prispejú až 500€ na kúpu bicykla

Pandémia koronavírusu priniesla do sveta veľa zármutku, no obmedzený pohyb ľudí mal aj svoje výhody. Na niektorých miestach sa znížilo znečistenie ovzdušia a mestá dostali svieže a ekologickejšie nápady do budúcnosti. Okrem vybudovania viacerých cyklotrás sa Taliansko rozhodlo obyvateľom prispieť na nákup bicykla až do výšky 500€. Takto chcú prezentovať a propagovať ekologickejšie alternatívy verejnej dopravy aj po koronavíruse.

 

Man Riding Bicycle on City Street

Zdroj: pexels.com

 

Ľudia, ktorí žijú v mestách s 50 000 obyvateľmi môžu požiadať o vrátenie 60% z ceny novokúpeného bicykla. Takto sa Taliansko pripravuje na svoj “prerod” po ukončení pandémie. Tento bonus sa poskytuje do výšky 500€ a vzťahuje sa aj na elektrické bicykle, kolobežky, Segwaye, hoverboardy či jednokolky. Rovnako sa to vzťahuje aj na “zdieľané služby prepravy pre potreby jednotlivca” ako požičiavanie/zdieľanie elektrických kolobežiek no nevzťahuje sa to na elektrické autá či takzvaný car sharing.

 

White Bicycle Road Sign

Zdroj: pexels.com

 

Využiť to môžu však iba raz, na vozidlá zakúpené od 4. mája do 31. decembra 2020. Vláda však ešte nešpecifikovala spôsob vyplácania bonusu. No špekuluje sa o tom, že sa to bude realizovať ako refundácia výdavkov po zakúpení, takže na zdokladovanie kúpy bude potrebný pokladničný blok či faktúra. Vláda taktiež uvažuje o zavedení “šrotovného” a staré autá či motorky by nahradili dlhodobo udržateľnými vozidlami (napr. elektrické autá) či preukážky na verejnú dopravu. 

 

Prijali by ste taký príspevok aj Vy?