Poslanci Kresťanskej únie pripravujú návrh zákona o interrupciách. Od Nicholsonovej si zlízli kritiku!

Prednedávnom sme Vám priniesli článok, kde Richard Vašečka prezradil iniciatívu presadiť novelu zákona týkajúci sa interrupcií. Poslancom mimoparlamentnej strany Kresťanská únia (KÚ) adresovala Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) otvorený list.

V ňom tvrdí, že tieto zmeny obmedzia právo slobodného a zodpovedného rozhodnutia žien, kedy sa stanú matkou. Na otvorený list reagovali aj poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka.

 

Podľa slov Nicholsonovej, medzinárodné dohovory či Rada Európy apelujú na potrebu reformu zákonov, politiky a postupov obmedzujúce či odmietajúce prístup žien k zdravotnej starostlivosti. Rovnako ako reformu v oblasti zákonov, ktoré prekážajú vo výkone práva na sexuálne a reprodukčné zdravie. Poslanci z KÚ sa podľa nej vyberajú opačným smerom a slobodné rozhodnutie žien sú chcú obmedziť.

 

 

Myslí si, že zákaz interrupcii spraví viac škody ako úžitku, keďže to by viedlo k vzniku “čierneho” trhu. Rovnako poukázala aj na pokles vykonaných interrupcií na Slovensku. Podľa jej úsudku by sa skôr mala riešiť súčasná kríza spôsobená pandémiou “a nie hľadaniu ideologických rozbušiek v spoločnosti”.

Takéto ideologické debaty podľa nej iba rozdeľujú spoločnosť.

Security Check Required

No Description

 

Na jej otvorený list reagovali aj poslanci KÚ, ktorí podotkli, že zatiaľ nepredložili žiadny návrh zákona zakazujúci interrupcie. No pracujú na jeho úprave a do parlamentu ho predložia až po dohode s klubom OĽaNO.

Tvrdia, že „úprava zákona má dať žene reálnu možnosť zmeniť svoju rozhodnutie s nezvratným dôsledkom“. Ich cieľom je tak zlepšenie informovanosti žien a vytvorenie podporných opatrení.

 

foto: Lucia Nicholsonová verí v zdravý rozum