V Maďarsku si už nedeľné zatvorenie obchodov vyskúšali. Dlho to však nevydržalo a všetko sa vrátilo do normálu

V dôsledku vzniknutej pandémie koronavírusu sú nedele určené na dezinfekciu a sanitáciu prevádzok. To znamená, že v nedeľu si teraz nenakúpime. Z toho sa naskytá otázka ako to bude vyzerať, keď sa všetky opatrenia povolia. Slovensko sa tak rozdelilo na dva tábory – zatvorené obchody v nedeľu tak podľa prieskumu najviac prekážajú mladým ľuďom. Pred takýmto rozhodnutým stála v roku 2014 aj maďarská vláda.

 

Ako to vyzeralo v Maďarsku?

Návrh zákona strany KDNP, ktorá bola v tom čase pri moci, 16. decembra 2014 schválil parlament. Ten pojednával o tom, že od 15. marca nasledujúceho roku sa zakazuje predaj vo veľkých obchodoch počas nedele. Jedinou výnimkou boli obchody s rozlohou do 200 m², kde mohli pracovať iba majitelia či ich rodinný príslušníci.

Výnimku dostali aj obchody s pekárenským či mliekarenským sortimentom, novinové stánky a kvetinárstva, ktoré mali stanovené otváracie hodiny. Nemalo to platiť ani pre lekárne či obchody na čerpacích a železničným staniciach, letiskách a iných verejných zariadeniach. 

 

Woman Wearing Mask in Supermarket

Zdroj: pexels.com

 

Po roku účinnosti nového zákona však parlament zistil aké mal tento zákaz dopad na spoločnosť. Podľa Antala Rogána nedeľné zatváranie obchodov až prílišne rozdelila spoločnosť.

„Tisíce ľudí stratili prácu, štátny rozpočet prišiel o miliardy forintov na daniach kvôli tomu, že ľudia žijúci v prihraničných oblastiach chodili nakupovať v nedeľu do zahraničia,“ skonštatoval dopad nového zákona hovorca Demokratickej koalície, Zsolt Gréczy. Rozhodnúť o tom či bude zákon naďalej platiť malo ľudové hlasovanie. 

Grocery Cart With Item

Zdroj: pexels.com

 

Na Slovensku vznikla aj petícia, ktorá je proti zákazu nedeľného nakupovania. Pojednáva o tom, že ani poslanci nemajú na túto problematiku jednotný názor.

Zatvorenie obchodov počas nedieľ však predstavuje riziko aj pre podnikateľov, ktorí prichádzajú o časť tržieb. Navyše vyzdvihuje fakt, že týmto zákonom by sa tak vytratila sloboda rozhodnutia podnikateľov, zamestnancov či občanom všeobecne ako strávia svoju nedeľu. Ak zastávate rovnaký názor, môžete petíciu podpísať na webovej stránke www.nechajmeotvorene.sk.

zdroj: .tvnoviny.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V Maďarsku si už nedeľné zatvorenie obchodov vyskúšali. Dlho to však nevydržalo a všetko sa vrátilo do normálu”