V Spojenom kráľovstve hodili do vody sochu otrokára. Starosta Londýna tak chce odstrániť sochy súvisiace s rasizmom!

V posledných týždňoch to v Amerike doslova vrie. Protesty hnutia Black Lives Matter aj nezávislých ľudí za ukončenie policajnej brutality a rasizmu sa vymykajú spod kontroly.

Táto citlivá téma sa však dotkla aj Európy. V Bristole, juhozápad Anglicka, počas protestu odtiahli sochu otrokára Edwarda Colstona do blízkeho prístavu, kde ju zhodili do vody. Ako odpoveď na tieto protesty sa starosta Londýna rozhodol preveriť všetky sochy, názvy ulíc či budov a odstrániť tie čo sú spojené s rasizmom.

Treba podniknúť správne kroky

Ešte počas včerajšieho večera bola z východnej časti Londýna odstránená socha Roberta Milligana, ktorý bol rovnako známy otrokár. Sadiq Khan tak zahájil prehodnotenie vzhľadu mesta týkajúce sa najmä negatívnych vplyvov z minulosti.Protesty hnutia Black Lives Matter to oprávnene pozdvihli do povedomia verejnosti ale je dôležité aby sme podnikli správne kroky spoločne, aby sme tak mohli priniesť zmenu a zaručiť to, že budeme všetci hrdí na naše okolie,” tvrdí Khan. Týmto výrokom tak apeloval za protestné zvrhnutie Coltonovej sochy v Bristole, ktoré vyšetruje polícia.

 

Veľká osobnosť s rasistickými výrokmi

No práca miestnej komisie bude naozaj náročná, keďže sa demonštrantom v Londýne podarilo posprejovať sochu WInstona Churchilla. Neslávne známy bol totižto pre jeho kontroverzné výroky ako to, že “neznáša Indov”. Rovnako označil vytláčanie pôvodných obyvateľov Ameriky či černochov v Austrálii ako “príchod silnejšej rasy”. Napriek týmto výrokom je Churchill pre Britov veľkou osobnosťou, keďže ich viedol počas 2. svetovej vojny ale aj po nej. Preto je prakticky nemožné jeho sochy alebo jeho meno z ulíc Londýna odstrániť.

Čo si o tomto rozhodnutí myslíte Vy? Má takéto odstraňovanie temnej minulosti zmysel?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V Spojenom kráľovstve hodili do vody sochu otrokára. Starosta Londýna tak chce odstrániť sochy súvisiace s rasizmom!”