“Je to jeden veľký odžub!”: Fico o vyplácaní 13. dôchodkov a novom sociálnom balíčku

Včera (15. júla) predstavila vládna koalícia nový sociálny balíček pomoci tehotných ženám, seniorom a zdravotne ťažko postihnutým. V 500-miliónovom balíčku si našiel svoje miesto aj dlho sľubovaný 13. dôchodok. No podľa opozičného poslanca Roberta Fica tak chcú dôchodcov ukrátiť o veľké peniaze.

 

Okradnú dôchodcov o 280 miliónov eur

Na dnešnej (16. júla) tlačovej besede tak prizvukoval, že 13. dôchodky sa mali vyplácať vo výške 460 eur. Na túto sociálnu pomoc malo byť vynaložených 580 miliónov, ktoré mali byť podľa Roberta Fica už pripravené. No vládna koalícia sa rozhodla na 13. dôchodky vyčleniť 300 miliónov a dôchodky sa majú vyplácať v rozmedzí od 50 do 300 eur. „Okrádajú dôchodcov o 280 miliónov eur. Vracajú sa k inštitútu vianočného príspevku a idú ho transformovať na smiešne sumy. Je to jeden veľký odžub,“ vysvetlil Fico.

Security Check Required

No Description

 

13. dôchodok dostane oveľa viac penzistov

Počas včerajška sa však vládna koalícia netajila tým, že 13. dôchodky bude vyplácať v nižšej sume ako je stanovené zákonom. „Zákon o trinástom dôchodku, ktorý dnešným dňom pôjde do medzirezortného pripomienkového konania, dáva dôchodcom viac ako dvojnásobok toho, čo kedykoľvek v dejinách Slovenskej republiky boli zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať,“ odznelo z úst ministra práce a sociálnych vecí, Milana Krajniaka (Sme Rodina).

Na rozdiel od minuloročného vianočného dôchodku, ktorý dostalo 1,26 milióna penzistov a štát to stálo 152 miliónov eur, tohto roku dostane 13. dôchodok o 164 tisíc dôchodcov viac a vynaloží sa na to o 155 miliónov eur viac ako minulý rok.

Plníme sľuby, pomáhame ľuďom.💚 🇸🇰Pred voľbami sme umožnili všetkým ľuďom na Slovensku, aby si sami odhlasovali, čo bude v programovom vyhlásení vlády. ✌️Všetkých 11 bodov z hlasovania rozhodni.to v programovom vyhlásení vlády je a dnes premiér Igor Matovič predstavil prvé dve opatrenia, ktoré vstupujú do platnosti.

No Description

 

Výška 13. dôchodku sa bude odvíjať od výšky starobného dôchodku. Pri výške 214 eur bude 13. dôchodok predstavovať sumu 300 eur. Ak má dôchodca penziu vo výške 300 eur dostane 269 eur, pri 400-eurovom dôchodku bude výška 13. dôchodku v sume 233 eur. Pri výške penzie 500 eur dostane dôchodca 197 eur pričom najnižšia možná suma 13. dôchodku bude predstavovať 50 eur. „Nebudeme trinásty dôchodok vyplácať každému rovnako, pretože sme sa rozhodli, že chceme najviac pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú,“ prizvukoval minister práce. 

 

Okrem iného Robert Fico skritizoval aj rohodnutie zrušenia obedov zadarmo. Podľa neho bola podstata obedov zadarmo ukotvená v tom, že deti budú mať jedno teplé jedlo denne. „Deti budú chodiť do bufetov a budú si kupovať nezdravé nápoje,“ argumentuje Fico. 

zdroj:tlacovka Roberta Fica