Podarilo sa to: Za týranie zvierat čaká páchateľov odňatie slobody na 5 rokov! Skoncovať by sa malo aj s držaním na reťazi

Ešte v júli sme Vás informovali o návrhu poslankyne SaS Anny Zemanovej a iných koaličných poslancov. Týkal sa činov týrania zvierat a zanedbania starostlivosti o nich, ktoré mali byť zaradené medzi trestné činy proti životnému prostrediu. Tento návrh bol úspešne odsúhlasený ešte tento piatok (26. september) poslancami Národnej rady Slovenskej republiky. Okrem iného sa zavedie aj nová skutková podstata trestného činu organizovania psích zápasov.

 

Bude to riešiť špecializovaný odbor polície

Návrh tak docielil, že trestný čin týrania zvierat a zanedbávania starostlivosti o nich bude klasifikovaný ako trestný čin proti životnému prostrediu. Tieto prečiny tak budú odteraz vyšetrovať odbor environmentálnej kriminality Policajného zboru. V súvislosti s novelou zákona sa za zviera považujú „pes, mačka, hospodárske zviera podľa osobitného predpisu a chránený živočích podľa osobitného predpisu držaný v zajatí“

 

Dog Beside Chain Link Wall

 

Zdroj: pexels.com

 

Čaká sa na prezidentku

Navyše za protiprávne konanie sa bude považovať aj organizovanie zápasov zvierat, ktoré budú na tento účel proti sebe štvané. Trestného činu sa dopustí aj ten, kto cvičí zviera na inom zvierati alebo ak chová, drží, obchoduje alebo inak nakladá so zvieratami. So zákonom budú mať problém aj tí, ktorí sa na zvieracích zápasoch zúčastnia. Celá novela zákona by mala vstúpiť do platnosti 1. novembra 2020 po prípadnom podpise prezidentkou Slovenskej republiky, Zuzanou Čaputovou.

 

Čo so psami na reťaziach?

Sloboda zvierat za posledný rok prijala až 1200 podnetov na svoju “Linku proti krutosti”. Viac než polovica z nich sa týkala držania psov na reťaziach. Organizácia sa preto rozhodla v spolupráci s poslancom Tomášom Šudíkom (OĽaNO) pripraviť návrh zákona. Toto rozhodnutie podnietila ich kampaň “Reťaz je väzenie”, ktorá ľudí žiada o podpis e-petície Nie reťaziam, ktorá hovorí o zákaze držania psov na reťazi. Doteraz ju už podpísalo vyše 65 000 občanov!

Gepostet von Sloboda zvierat am Dienstag, 22. September 2020

Už žiadne reťaze

„Kruté reťaze do 21. storočia nepatria a parlament má teraz šancu ukázať, že zvieratá považuje naozaj za živé, cítiace tvory. Veríme, že poslanci si nezapchajú uši pred silným hlasom verejnosti a že zákon prijmú, lebo len legislatívna zmena umožní predchádzať utrpeniu spôsobenému reťazami a zabezpečí psom ochranu, aká im prináleží,“ apeluje na problém a nedostatočnú legislatívu predsedníčka Slobody zvierat, Pavla Dugovičová.

 

Obmedzený pohyb

Problémom je, že reťaze, drôty či špagáty sú psom nasadzované na krk ešte keď sú šteňatá. To spôsobuje bolestivé vrastanie do podkožia krku. Spôsobuje im to zdravotné problémy a obmedzuje ich pohyb a prístup k vode či potrave. Neumožňuje im tak napĺňať základné životné potreby ako je aj hygiena alebo znemožňuje šancu na únik pri ohrození. Držanie na reťazi u psov nespôsobuje iba ich vrastanie do podkožia ale aj svalovú atrofiu, poškodenie kĺbov ale aj degeneratívne ochorenia. 

 

Dog, And The Tramp, Rest, Summer, Fur, Animals, Snout

Zdroj: pixabay.com