Matovič zmietol zo stola Sulíkov kompromis: “Úplne zbytočne si kazíme ekonomiku!”

Zajtrajším dňom (15. októbra) prichádzajú do platnosti nové opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Okrem iného sa tak opäť zatvoria reštaurácie, fitness centrá, divadlá či kiná.

Tento krok sa však nepáči ministrovi hospodárstva, Richardovi Sulíkovi, ktorý sa obáva ekonomického dopadu na prevádzkovateľov takýchto služieb. Nemyslí si, že by o takýchto veciach mal rozhodovať iba hlavný hygienik a preto prišiel s kompromisom, no u premiéra s ním nepochodil.

Vláda o tom nerozhoduje

 „Doženie to do bankrotu stovky možno tisíce prevádzkovateľov,“ vysvetľuje Sulík. Tvrdí, že takýmto krokom si iba zbytočne kazíme našu ekonomiku. Svoj nesúhlas s novými opatreniami tak vyjadril verejne čím dokonca spôsobil rozkol v koalícii. Prišiel preto s kompromisným návrhom ako túto zapeklitú situáciu vyriešiť.

Jednalo by sa tak o úpravu opatrenia a to, že sa dané prevádzky zatvoria iba v okresoch, kde sa vyskitla nákaza po návšteve reštaurácie, divadla, fitness centra či kina.

Matovič sa tak ostro ohradil, že o opatreniach nerozhoduje vláda ale hlavný hygienik podľa návrhu pandemickej komisie, ktorý musí odobriť aj Ústredný krízový štáb.

 

 

Malo by sa to zmeniť

„Mám veľké pochybnosti o tom, či je správne, aby mal takúto veľkú moc v rukách hlavný hygienik,“ vyjadril sa Sulík. Preto tak prizvukuje, že za krajinu nesie plnú politickú zodpovednosť práve vláda, ktorá vo vytváraní a regulácii opatrení nemá hlavné slovo.

„Poza chrbát vlády aj koaličnej rady bude zrejme dnešným dňom uzavretých približne 20.000 reštaurácií a stovky fintesscentier, divadiel a kín. Považujem toto opatrenie z ekonomického pohľadu za mimoriadne škodlivé,“ vyjadril svoj názor minister hospodárstva.

Čo sa týka následných odškodnení prevádzok, na starosť si to zobral sám premiér. Sulík mu v tom tak drží palce aby sa toho chopil čím skôr.

 

Na koho strane ste Vy?