Pred vstupom do obchodu či do zamestnania od Vás môžu požadovať certifikát s negatívnym výsledkom testu

V sobotu (31. októbra) sa začalo prvé oficiálne kolo celoplošného testovania Slovákov. Aj napriek tomu, že včera prišli obavy z toho či bude dosť zdravotníkov, stavy sa do dnešného rána zaplnili na takmer 100%. Ak sa testu zúčastníte a Váš výsledok bude negatívny, od budúceho týždňa budú pre Vás platiť uvoľnenenjšie opatrenia.

Certifikát, ktorý dostanete by ste tak mali nosiť zo sebou, pretože od budúceho pondelka (2. november) si ho môžu skontrolovať v obchode či zamestnaní.

 

 

Od pondelkovej 5-tej hodiny rannej si prevádzkovatelia zariadení či zamestnávatelia budú môcť od Vás vyžiadať doklad o negatívnom teste. Môže sa jednať o negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu nie starší ako 29. Október. Ak sa takýmto dokladom nebudete môcť preukázať, prevádzkovateľ či zamestnávateľ Vám musí vstup do zariadenia či práce zakázať o čom ešte včera (30. október) informoval Úrad verejného zdravotníctva.

 

 

Samozrejme, že budú existovať aj výnimky pre osoby, ktoré sa testovania nemuseli zúčastniť. Ide tak o deti do 10 rokov, ľudia s autizmom, onkologickí pacienti či pacienti, ktorým to zdravotný stav nedovoľuje. V týchto výnimočných prípadoch však musia mať takéto osoby pri sebe potvrdenie od lekára, ktorá potvrdí danú výnimku. Tieto pravidlá by tak mali byť v platnosti podľa vyhlášky do 9. novembra do 1:00.

 

 

zdroj: slovensko.hnonline.sk