Čaká nás ďalšie testovanie pred Vianocami? Matovič to pripúšťa no Sulík kritizuje!

Uplynulý víkend prebehlo ďalšie plošné testovanie v 458-mich obciach mestách. Tak ako aj po minulé víkendy bolo testovania na koronavírus dobrovoľné. Práve aj to sa stalo kameňom úrazu a cez víkend tak o testovanie prejavilo záujem oveľa menej ľudí.

O týchto veciach a ďalšom plošnom testovaní rozprával premiér v nedeľnej relácii TA3 s názvom “V politike”. 

Testovanie či nový plán?

V rozhovore Matovič pripustil, že už o dva týždne by sa mohlo konať ďalšie plošne testovanie. Jedná tak na základe odporúčaní Ústredného krízového štábu, ktoré radí, že pravidelné testovanie by malo pred Vianocami krivku nákazy zmenšiť.

Richard Sulík však toto rozhodnutie kritizuje a považuje ho za vyhodené peniaze. Kritizoval aj “komunitné testovanie”, ktoré malo pomôcť znovuotvoriť niektoré prevádzky a deti vrátiť do lavíc. Sulík však dnes predstavil svoj pandemický plán “Semafor zdravia”, ktorý by mal napomôcť aj uzavretým prevádzkam. Matovič ho však opísal tak, že Sulík dostal domácu úlohu z matematiky ale vypracoval “sloh zo slovenčiny”.

 

 

Dostali samosprávy peniaze?

Padla reč aj na preplatenie nákladov samosprávam v rámci zabezpečenia odberných miest počas plošného testovania. Avšak Matovič poznamenal, že akcia bola organizovaná Ministerstvom obrany. „Túto debatu registrujem trochu z boku, organizáciou bolo poverené MO. Preplatí to Ministerstvo financií (MF) SR na základe údajov, ktoré dostanú,“ skonštatoval premiér.

Naznačil aj fakt, že problém tkvie v zdokladovaní nákladov starostami. Podľa jeho slov už viacerí z nich poctivo všetko zdokladovali no niektorí tak nespravili a preto je potrebná kontrola. Matovič tvrdí, že zriadenie jedného odberného miesta sa pohybuje v hodnote pár stovák eur ale nie desiatok tisíc. Sám tvrdí, že starostovia, ktorým na zdraví občanov záleží tak potrebné financie našli.