Dobrá správa od slovenských vedcov: Našej firme certifikovali test na rozlíšenie chrípky od ochorenia Covid-19!

Po dlhomesačnej práci sa slovenskí vedci konečne dočkali. Firme MultiplexDX certifikovali test, ktorý dokáže rozlíšiť či človek má chrípku alebo Covid-19. Riaditeľom firmy MultiplexDX je vedec a biochemik Pavol Čekan, ktorého nedávno kritizoval náš premiér. Sám Čekan potvrdil, že tieto testy ponúkne každému akreditovanému laboratóriu na Slovensku. No myslí si však, že v zahraničí pôjde “viac na dračku”. 

“Konecne sa nam to podarilo. Dnes sme ziskali IVD certifikat od SUKLu na nas prvy diferencialny test, ktory dokaze detekovat sucasne SARS-CoV-2 a Influenzu A a B,” informoval vedec Pavol Čekan na svojom Facebooku.

Priznal aj to, že to nebolo jednoduché a začalo to “veľmi náročnou bioinformatickou prácou” a nasledoval vývoj testu. Avšak je mu ľúto, že neboli rýchlejší no chceli si dať na vývoji a testovaní záležať.

Test od firmy MultiplexDX má podľa Čekanový slov 100%-nú špecifitu a “detekčný limit 2 kópie virálne RNA na reakciu”. Vďaka tomu sa zaraďuje medzi tie najlepšie testy a aj pretože dokáže rozlíšiť medzi chrípkou a koronavírusom v jednom teste. “Konecne mozme ponuknut tento test akreditovanym diagnostickym laboratoriam.

Urcite ho ponukneme kazdemu na Slovensku. Ale asi pojde viac na dracku v zahranici,” poznamenal Čekan.

Podľa letáku je tento test stabilný pri izbovej teplote aspoň po dobu jedného mesiaca. To teda zľahčuje dodávku či uskladnenie týchto testov. Na záver sa Čekan pochopiteľne poďakoval aj ľuďom, ktorí sa na tomto projekte podieľali. “Dakujem nasim spolupracovnikom Dr. Borisovi Klempovi a jeho timu z BMC SAV a Dr. Edite Staronovej a jej timu z UVZ BA. A velka vdaka APVV za COVID-19 grant,” zakončil status Čekan.

 

COVID-19 & CHRIPKA: Konecne sa nam to podarilo v MultiplexDX International. Dnes sme ziskali IVD certifikat od SUKLu na…

Uverejnil používateľ Pavol Cekan Streda 11. novembra 2020