Máme jeden z najkrajších mostov na Slovensku. Nachádza sa aj vo filmoch a skoro nikto o ňom nevie

Obec neďaleko Senca s približne 2000 obyvateľmi sa môže pýšiť jedným z najkrajších mostov Slovenska. Kráľová pri Senci je miestom významnej technickej pamiatky, ktorý sa už neraz blysol aj vo filmoch. Nádherný most tvoril historickú kulisu napríklad aj v komédii Sebechlebskí hudci. Barokový kamenný most síce pôsobí takýmto dojmom no nebol postavený v 18. storočí ale je výtvorom storočia dvadsiateho

Most podlieha ochrane

Táto stavba vznikla podľa návrhu Ing. Jána Nagymihálya a v období éry Pálffyovcov spájal francúzsku ozdobnú záhradu s anglickým parkom. Dnes táto trojklembová stavba ponad potok Čierna voda nespája nič s ničím, keďže sa z tohto obdobia nezachovali žiadne okolité budovy. Dĺžka mosta je 42 metrov a vozovka na ňom je široká 4,8 metrov. No vzhľadom na to, že most je zapísaný v ústrednom zozname Slovenského pamiatkového fondu a tým podlieha ochrane je prístupný len pre chodcov alebo cyklistov. Súčasťou cyklotrasy je tento most už od roku 2002.

Táto nádherná stavba má v sebe aj isté prvky secesného slohu. Má betónový skelet a jeho boky zdobia nádherné červené tehly. Most ste dokonca v roku 2007 mohli vidieť na poštových známkach v emisnom rade venovanom technickým pamiatkam. 

 

Most na poštovej známke z roku 2007.

Zdroj: kralovaprisenci.sk

Kde ho môžeme nájsť?

zdroj: slovakia.travel