„Nevieme už ďalej prežiť!”: Napriek zákazom sa otvárajú reštaurácie a bary. VZBURA V GASTRE

Ešte včera sme Vám avizovali, že v Košiciach sa chystá akási vzbura prevádzkovateľov gastroprevádzok. Dnes sa tak najmä v Košiciach ale aj v iných mestách otvorili reštaurácie a bary, ktoré boli súčasťou iniciatívy Bojujeme za naše gastro. Ide tak najmenej o 50 prevádzok, ktoré aj napriek zákazom otvárajú kvôli existenčným problémom. Ohradili sa však tým, že v prevádzkach sa naďalej budú dodržiavať prísne hygienické opatrenia ako aj v kostoloch, kinách či divadlách.

Nemajú ako živiť svoje rodiny

“Eseročky (s.r.o) a živnosti, ktoré sú napojené na našu iniciatívu, zajtra 8. decembra otvárajú svoje interiéry a budú k dispozícii hosťom,” vyhlásil ešte včera šéf iniciatívy Bojujeme za naše gastro na sociálnej sieti. Takmer 5000 členom na čele so šéfom iniciatívy už došla trpezlivosť v rámci opatrení, ktoré držia ich prevádzky zatvorené.

To, že svojou vzburou idú hlavou proti múru si uvedomujú no potrebujú nejako prežiť. „Nevieme už ďalej prežiť, pomoc je pomalá a nedostačujúca, nedokáže pokryť všetky výdavky,“ priznal Branislav Jura, majiteľ istej reštaurácie na košickom sídlisku.

 

❗ PRIATELIA, DNES SME VYSTÚPILI ZA VŠETKÝCH, KTORÍ CHCÚ BOJOVAŤ ❗

👌 Prosím, každý kto vie a má silu bojovať, nech od…

Uverejnil používateľ Bojujeme za naše gastro Pondelok 7. decembra 2020

 

 

Hygienické opatrenia sa budú dodržiavať ako inde

„My nejdeme rebelovať, stavať sa na zadné. My chceme poukázať na náš stav, prežívame, nevieme, čo bude ďalej, musia s tým proste niečo robiť. Nemôžeme my zavrieť na niekoľko mesiacov a pozerať sa. My máme takisto rodiny, deti, ktoré treba živiť. Takisto naši zamestnanci majú rodiny, deti a takisto sú v neistote,“ dodáva pán Jura.

Majitelia prevádzok sú tak dlhodobo v neistote čo bude ďalej a tým, že vláda tento problém akosi obchádza, rozhodli sa všetko vziať do vlastných rúk. Túto iniciatívu gastroprevádzok podporila aj Únia fitnesscentier Slovenska, ktorá taktiež čelila podobným problémom.

“Všetci z nás sme prišli o príjem, mali sme sa podieľať na nejakej tej solidarite, zatiaľ tá solidarita ide na náš účet,” vyjadril sa šéf únie, Pavel Kiseľ.

 

Selective Focus Photography of Open Signage

Zdroj: pexels.com

 

Zavedú anarchiu

„Ja sa určite nebudem z tohto miesta vyhrážať nikomu. Vyzývam každého zodpovedného človeka k zodpovednosti. Sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii.

Ak toto urobia reštaurácie a fitnescentrá, tak zavedú anarchiu,“ nechal sa počuť premiér Igor Matovič po pondelkovom rokovaní vlády. Tvrdí tak, že v momentálnej pandemickej situácii tak urobili to najhoršie čo len mohli. Na stranu Igor Matoviča sa postavila aj Asociácia hotelov a reštaurácii, ktorá s touto “anarchiou” nesúhlasí. Na druhej strane je však asociácia zástancom názoru, že pomoc od štátu nie je pre tieto prevádzky dostatočne účinná.

 

V rámci iniciatívy Bojujeme za naše gastro sa do tejto „vzbury“ zapojí najmenej 50 košických prevádzok. Zdá sa, že podporu prejavia aj prevádzky po celom Slovensku no konečný počet bude známy zrejme až večer.

zdroj: tvnoviny.sk

foto: Igor Matović Instagram / Canva.com