Vakcína proti koronavírusu na Slovensku ešte tohto roku? Dočká sa jej minimálne 150 000 Slovákov. Na posúdenie ich bezpečnosti platia prísne smernice a protokoly!

Pandémia koronavírusu sužuje celý svet už rok no dočkali sme sa už aj mnohých vakcín. Vlády celého sveta si tak už zabezpečujú jednotlivé vakcíny aj keď mnoho z nich ešte nepreukázala svoju účinnosť. Európska komisia už uzavrela dohodu o dodávke vakcín od šiestich spoločností.

Dve z nich, Moderna a Pfizer s BioNTechom, už preukázali svoju účinnosť. V hre je aj vakcína od spoločnosti AstraZeneca no nie je zjavné či je jej účinnosť 62% alebo 90%. No aj tak svitá nádej, že ešte tohto roku budú zaočkovaní prví ľudia mimo klinických testov.

Čoskoro sa bude očkovať aj na Slovensku

“Prví občania Európskej únie by mohli byť zaočkovaní ešte pred koncom decembra. Členské štáty sa musia na očkovanie pripraviť. Toto je naša priepustka z tejto pandémie,” napísala na Twitter Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie.

Okrem takéhoto kolektívneho obstarávania si členské štáty zabezpečujú dodávku vakcín aj vo vlastnej réžií. Susedné Maďarsko si tak vybralo ruskú vakcínu Sputnik V. Slovenský minister zdravotníctva, Marek Krajčí, potvrdil, že prvé vakcíny od Pfizer a BioNTech by v počte 150 000 kusov mali na Slovensko doraziť už v polovici decembra.

 

Proces registrácie sa urýchlil

Ako prví sa k vakcíne dostanú pracovníci v prvej línii a najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Minister priblížil aj to, že očkovať sa bude v dvoch várkach a to, že jeden očkovaný dostane 2 dávky očkovacej látky. No na povrch vyplávalo mnoho obáv ale aj dezinformácii spojene so škodlivosťou vakcín. V rozhovore pre portál Veda na dosah, František Dráfi z Centra experimentálnej medicíny Slovenskej akadémie vied a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv prezradil ako to s bezpečnosťou a účinnosťou vakcín naozaj je.

Ozrejmil aj to, že Európska lieková agentúra vzhľadom na prebiehajúci pandémiu pozmenila a urýchlila registráciu vakcín. Dáta z klinických testov sa kontrolujú priebežne a po skončení tretej fázy a preukázaní bezpečnosti a účinnosti vakcíny podá spoločnosť žiadosť o registráciu. To však neznamená, že vakcíny sú nebezpečné!

 

Person Holding Syringe

Zdroj: pexels.com

 

Bezpečnosť vakcín sa sleduje aj po registrácii

“Vedecké hodnotenie akejkoľvek vakcíny v EÚ musí v každej situácii preukázať, že prínos vakcíny v ochrane ľudí je oveľa väčší ako akékoľvek potenciálne riziko. V čase schválenia pochádza hlavný súbor dát o bezpečnosti a účinnosti vakcín z rozsiahlych klinických štúdií. Dobrovoľníci sú náhodne priradení do skupiny, ktorá dostáva skúšanú vakcínu, a skupiny, ktorá dostáva placebo. Takto je umožnené sledovať bezpečnosť a účinnosť skúmanej vakcíny za kontrolovaných podmienok v súlade s prísnymi protokolmi a smernicami EÚ.

Tento prístup sa aplikuje vždy, nehľadiac na rýchlosť procesu schvaľovania. Po úspešnom schválení dostane vakcínu oveľa väčší počet ľudí ako počas klinického skúšania. Právne predpisy EÚ požadujú, aby sa bezpečnosť vakcín sledovala aj po registrácii,” hovorí František Dráfi. Vedľajšie účinky by ľudia mali hlásiť najmä svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý pozná ich zdravotný stav najlepšie. To pomôže odlíšiť nežiaduce účinky po vakcinácii od dlhodobých následkov po prekonaní koronavírusu.

zdroj: vedanadosah.cvtisr.sk