Nové odporúčania od ministra zdravotníctva. Na niektorých miestach je dobré vymeniť rúško za…

Tento týždeň začal 9-dňový celoplošný skríning Slovákov, ktorý má preveriť epidemiologickú situáciu v našej krajine. Pre ľudí s negatívnym výsledkom sa tak od 27. januára do istej miery uvoľnia opatrenia. Minister zdravotníctva sa v relácii Rádia Expres vyjadril k aktuálnej situácii aj opatreniam. Priznal aj to, že na niektorých miestach Vás už v rámci vlastnej bezpečnosti rúška neochránia.

 

Rúško vymeňte za respirátor

“Tak, aby sme sa mohli dostať a rešpektovať ten Covid automat, tak my potrebujeme, samozrejme, oveľa viac začať testovať aj s vzhľadom na ten nový variant vírusu, ktorý tu je,” povedal Krajčí s tým, že na novú mutáciu nezaberajú terajšie karanténne opatrenia.

 

Práve z obavy premnoženia britskej mutácie odporučil aj používanie respirátorov typu FFP2. Nová mutácia je tak oveľa infekčnejšia a reprodukčné číslo je pri nej vyššie. “Práve na miesta, kde budú v kontakte s ďalšími ľuďmi, určite do hromadných prostriedkov atď,” odporučil Krajčí. V niektorých európskych krajinách je nosenie respirátorov štandardom no u nás sa to zatiaľ pohybuje v rozmedzí odporúčania.

 

Celú reláciu Braňa Závodského s Marekom Krajčí si môžete pozrieť tu: