Vedci zistili v čom spočíva nebezpečnosť ochoreni Covid-19. Nie je to len taký obyčajný zápal pľúc!

Niet pochýb, že koronavírus je naozaj nebezpečná choroba a musíme sa pred ňou chrániť. Od prepuknutia pandémie sa tak vedci a lekári snažili zistiť ako Covid-19 funguje. Je preukázané, že koronavírus dokáže napáchať škody aj mimo pľúc a množstvo ľudí, ktorí sa uzdravili majú napríklad aj trvalé psychické problémy. V novopublikovanej štúdii v časopise Nature tak vedci predstavili poznatky, že zápal pľúc, ktorý spôsobuje Covid-19, nemá ťažší priebeh ale je celkovo iný.

 

Koronavírus tak dokáže spôsobiť zápal pľúc, ktorý pomaly infikuje menšie oblasti pľúc. “Bežný” zápal pľúc tak na rozdiel od koronavírusu rýchlo napadne veľké oblasti pľúc.

Covid-19 neskôr napadne vlastné imunitné bunky pľúc a tak sa zápal šíri po pľúcach dlhšie. Autori štúdie tak prirovnávajú tento zápal pľúc k lesným požiarom, kde sa rozšíri najprv mnoho malých ohnísk. Tie sa potom spoja a vytvoria jeden veľký nekontrolovateľný oheň.

 

Infekcia sa neskôr začne pomaly presúvať cez pľúca, kde zanecháva značné poškodenie. Priebežne zvyšujúca sa horúčka spôsobuje poškodenia ľadvín, mozgu, srdca a iných orgánov. Komplikácie, ktoré sa počas ochorenia vyskytnú sa dejú hlavne kvôli tomu, že infekcia je v tele dlhšiu dobu. Problémom tak nie je to, že by bol priebeh zápalu pľúc pri koronavíruse závažnejší ale fakt, že prebieha pomalšie a dlhšie.

Preto dokáže v tele narobiť problémy väčších rozmerov, ktoré následne vyústia do dlhodobných zdravotných problémov.

 

Man in White Long Sleeve Shirt Holding Blue and White Labeled Pack

Zdroj: pexels.com

 

zdroj:  ceskatelevize.cz

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vedci zistili v čom spočíva nebezpečnosť ochoreni Covid-19. Nie je to len taký obyčajný zápal pľúc!”